Na tele sedemročného dievčatka sa začali objavovať modrozelené škvrny! Keď jej matka zistila, čo to je, bolo už neskoro…

Na tele sedemročného dievčatka sa začali objavovať modrozelené škvrny! Keď jej matka zistila, čo to je, bolo už neskoro…

12 marca, 2024 0 Od Redakcia

Vzťah medzi Amy a jej manželom Craigom bol dokonalý. Vzali sa a čoskoro začali plánovať medové týždne. Ich šťastný život sa však čoskoro zmenil na nočnú moru…

Všetko sa začalo, keď sa Amyinej dcére Brogan začali na tele objavovať modriny. Amyina sedemročná dcéra Brogan bola družičkou na svadbe Amy a Craiga. Len dva týždne po obrade však Brogan leža v nemocnici medzi životom a smrťou. Spočiatku si všetci mysleli, že modrozelené škvrny na Braganovom tele sú spôsobené „modrinami“, pretože ako všetky deti sa hrávala na dvore alebo okolo domu, padala a padala, takže lekári v miestnej nemocnici ich nebrali vážne.

Keď sa však škvrny rozšírili po celom Braganinom tele, Amy si uvedomila, že s jej dcérou niečo nie je v poriadku. Opäť išla s Brogan do nemocnice a tentoraz lekári rýchlo zistili príčinu „modrín“. Brogan mala meningitídu. Odviezli ju do detskej nemocnice v Birminghame. Meningitída je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré môže v mnohých prípadoch ohroziť život pacienta. A keďže Brogan bola liečená pomerne neskoro, možnosti lekárov boli obmedzené.

Aby lekári zachránili Brogan život, museli jej amputovať ľavú nohu. „Môj život sa za posledný týždeň úplne zmenil. Uvedomila som si, čo je naozaj dôležité a čo nie. Videla som, kto tu v tomto ťažkom období bol a kto nie,“ hovorí Broganina matka Amy v rozhovore pre Daily Mail. Po amputácii nohy lekári odporučili protézu, aby mohla chodiť sama.

Potom však lekári zistili, že stav jej nohy môže ohroziť jej život, a tak museli spolu s jej rodičmi urobiť ťažké rozhodnutie: dievčatku museli amputovať celú ľavú nohu. Napriek veľkej bolesti a ťažkostiam bolo dievčatko odhodlané bojovať. Našťastie jej rodina a príbuzní boli v tomto boji veľmi nápomocní a podporovali ju. „Meningitída je veľmi nebezpečná aj pre dospelého, nieto ešte pre sedemročné dievča,“ hovorí Lisa Reesová, Broganina teta.

Brogan si na protézu zvykala dva roky. Na všetky životné ťažkosti reaguje s nadšením a bojovným duchom. Hoci neexistovala žiadna záruka, že sa infekcia nerozšíri, Brogan bola vždy pripravená bojovať ďalej a nakoniec chorobu poraziť. Žiaľ, rodina oznámila, že bude pravdepodobne potrebné amputovať Brogan aj druhú nohu. Brogan bola trochu rozrušená, keď jej oznámili diagnózu, ale teraz chce, aby sa operácia vykonala čo najskôr a ona mohol čo najskôr začať s fyzioterapiou.

Amy by však chcela upozorniť rodičov, aby venovali pozornosť aj najmenším abnormalitám na tele svojich detí, aby včas odhalili latentné ochorenia a pacient mohol dostať potrebnú liečbu. Nikto iný by nemal zažiť to, čím si prešla Brogan.

Príznaky meningitídy

Najčastejšími príznakmi meningitídy sú bolesť hlavy, necitlivosť svalov na krku, horúčka, zmätenosť, nevoľnosť a vracanie a zvýšená citlivosť na svetlo a zvuk. Všimnite si, že tieto príznaky sú často sprevádzané podráždením a ospalosťou. Modrozelené škvrny môžu byť tiež príznakom meningitídy. Príznakom meningokokovej meningitídy môže byť napríklad charakteristická vyrážka a krvácanie z kože.

Amy hovorí, že si stále zvyká na to, čo sa stalo, ale dúfa, že Brogan sa rýchlo prispôsobí novému životu. Brogan a jej rodine želáme skoré uzdravenie.

Ak vám tento článok pomohol, podeľte sa oň so svojimi priateľmi a známymi, aby žiadne dieťa nemuselo zažiť to, čo Brogan!