NASA je v pohotovosti, pretože Rusko hrozí opustením amerického astronauta a haváriou ISS.

NASA je v pohotovosti, pretože Rusko hrozí opustením amerického astronauta a haváriou ISS.

12 marca, 2022 0 Od Redakcia

Ruský vesmírny šéf Dmitrij Rogozin pohrozil, že nechá amerického astronauta Marka Vande Heia na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, keďže vojna zúri o 227 míľ nižšie.

Rusko uviedlo NASA do stavu červenej pohotovosti po vyhrážaní sa, že nechá amerického astronauta na Medzinárodnej vesmírnej stanici a zrúti sa s ním na USA.

Ruská vesmírna agentúra vydala desivé varovanie v reakcii na tvrdé sankcie po invázii na Ukrajinu.

Šéf agentúry Dmitrij Rogozin uviedol, že Rusko môže nechať Marka Vande Heiho, ktorý sa mal koncom marca vrátiť na Zem na palube ruskej kozmickej lode. Americký prezident Joe Biden oznámil sankcie voči Rusku, ktoré by „degradovali“ letecký priemysel a vesmírny program krajiny. Vande Hei má podľa plánu pristáť v Kazachstane so svojimi dvoma ruskými kolegami na palube ruskej kozmickej lode.

(Ruský prezident Vladimir Putin hovorí so šéfom ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrijom Rogozinom)

Ale pán Rogozin spochybnil bezpečnosť amerického astronauta a povedal, že vesmírne laboratórium sa môže zrútiť na USA, ak by Rusko nepomohlo presunúť ho preč z vesmírneho odpadu, uvádza Express. Americkí a ruskí astronauti boli prví, ktorí vstúpili do vnútra ISS v roku 1998, kde výskum viedol k niektorým z najdôležitejších zistení 21. storočia.
Teraz 227 míľ pod „plávajúcim“ laboratóriom Rusko rozpútalo vojnu proti Ukrajine, ktorá ho oddeľuje od USA a ich spojencov.

(Americkí astronauti Mark Vande Hei (vpravo) a Joseph Akaba (vľavo) na snímke s ruským kozmonautom Alexandrom Misurkinom)

ISS sa stala posledným ohniskom po tom, čo sa vzťahy zhoršili v dôsledku ochromujúcich amerických sankcií uvalených na Rusko kvôli invázii. Bývalý americký astronaut Scott Kelly povedal o svojom hneve na výhražný odkaz pána Rogozina, ktorý bol zdieľaný vo videu na sociálnych sieťach. Dodal však, že nie je presvedčený o hrozbe Ruska, čo sa týka bezpečnosti Ameriky.

(Astronaut NASA a letový inžinier Expedície 66 Mark Vande Hei)

„Nikdy som si nemyslel, že budem počuť niečo také poburujúce,“ povedal pre ABC News.

„Myslím si, že je to len šialená hrozba, ktorá sa v skutočnosti nezakladá na realite. Máme schopnosť kontrolovať obežnú dráhu vesmírnej stanice nezávisle od ruskej vesmírnej agentúry, takže naozaj nemyslím, že by sa to stalo.“ ISS je v súčasnosti rozdelená na dve časti, jednu ovláda Rusko a druhú USA.

Napätie medzi pánom Rogozinom a pánom Kellym vzrástlo po verejnej nezhode na sociálnych sieťach minulý týždeň. Rogozin zverejnil video ruských astronautov zakrývajúcich britské a americké vlajky na ruskej rakete Sojuz. „Bez vlajok niektorých krajín by naša raketa vyzerala krajšie,“ povedal.

(Mark Vande Hei pestuje chilli papričky v experimente na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice)

Pán Kelly v reakcii na príspevok na Twitteri uviedol: „Bez tých vlajok a devíz, ktoré prinášajú, váš vesmírny program nebude stáť za nič. Možno si nájdete prácu v McDonald’s, ak McDonald’s v Rusku stále existuje.“ McDonald’s v reakcii na útok na Ukrajinu zatvoril všetky svoje reštaurácie v Rusku, nasledovala Coca-Cola a Starbucks.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos medzitým oznámila, že americkým spoločnostiam zastaví raketové motory.

Rusko minulý týždeň odmietlo vyslať satelity OneWeb do vesmíru napriek plánovanému štartu. Spoločnosť, ktorá je čiastočne vo vlastníctve Británie s vládnym podielom, počítala s Ruskom ako partnerom pri štarte, ktorý pomôže dokončiť jej konšteláciu 648 satelitov. NASA zvažovala, či v priebehu nasledujúcich desiatich rokov zničiť ISS nárazom do oceánu s plánmi dostať ju z obežnej dráhy v januári 2031.

(Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin)

Bod Nemo, latinsky „nikto“, je ideálnym miestom na jeho potopenie, keďže je najvzdialenejším bodom od zeme na Zemi. Od jeho vypustenia v roku 1998 do vesmírneho laboratória vstúpilo približne 244 astronautov, ale všetky ciele jeho misie budú dosiahnuté do konca tohto desaťročia.