NASA zverejnila ohromujúcu satelitnú snímku 101-stôp vysokých príšer v Nazaré!

NASA zverejnila ohromujúcu satelitnú snímku 101-stôp vysokých príšer v Nazaré!

11 marca, 2022 0 Od Redakcia

V októbri 2020 portugalský tínedžer António Laureano surfoval na 101-stôp vysokej vlne a nové obrázky ukazujú, na čo narazil pri pobreží Nazaré. NASA zverejnila úchvatné satelitné snímky, ktoré ukazujú intenzitu vysokých vĺn pri pobreží Nazaré v Portugalsku. Zátoka je známa svojimi gigantickými vlnami a každoročne priťahuje profesionálov z celého sveta.

V októbri 2020 sa tvrdilo, že portugalský tínedžer António Laureano presurfoval 101-stôp vysokú vlnu. Teraz vidíme, aký nebezpečný bol jeho pokus po vykonaní satelitnej snímky a porovnania z iného dňa. Zábery urobil Operational Land Imager na Landsat 8.

Je to najnovšia z neuveriteľnej série kozmických lodí na monitorovanie Zeme, ktoré spoločne riadia NASA a US Geological Survey.

Na obrázkoch je vidieť penu lámajúcich sa vĺn, čo poskytuje desivý pohľad na misiu surfistu.
Nové snímky sú vytvorené pomocou tepelného infračerveného senzora na meranie tepelného žiarenia vychádzajúceho z povrchu našej planéty.

V apríli 2018 Brazílčan Rodrigo Koxa prekonal svetový rekord na najväčšej vlne, aká kedy bola v neuveriteľný deň na slávnej portugalskej pláži.

Ale tragicky v ten istý deň si britský surfer Andrew Cotton zlomil chrbát pri hororovom páde, ktorý získal cenu za Wipeout of the Year. Začiatkom tohto mesiaca prehovoril ďalší mladý surferský talent a povedal, že hranica 100 stôp už mohla byť prekonaná. Februárový pokus Masona Barnesa mohol zabezpečiť dovtedy nepolapiteľnú trojcifernú vlnu.


„Bol som len vďačný, že som tam mohol byť, jazdiť na tej vlne a byť súčasťou toho dňa,“ povedal pre theinertia.com.

„Podeľiť sa o tieto spomienky s každým, kto tam bol, to je určite najlepšia časť. „Myslím si, že veľa vĺn, ktoré tam sú, sú v rozsahu 100 stôp.  Ale myslím si, že existuje veľa iných faktorov, ktoré musíte vziať do úvahy.“