Nemecko prišlo s nápadom, ako pomôcť bezdomovcom…

Nemecko prišlo s nápadom, ako pomôcť bezdomovcom…

24 novembra, 2022 0 Od Redakcia

Existuje mnoho sociálnych otázok a problémov, ktorých riešenie si vyžaduje inovatívne nápady a individuálne myslenie. Niekedy máme riešenie priamo pred nosom, ale stále sme zaseknutí a nechceme sa vyvíjať. Nemecko prišlo so skvelým nápadom na riešenie naliehavého problému, ktorý sa týka všetkých krajín.

Mesto Ulm prišlo s veľmi kreatívnym riešením pre ľudí bez domova, ktorí nechcú ísť do útulku. Šesť podnikateľov a technických expertov vyrobilo špeciálne spacie kapsule, ktoré umožňujú ľuďom bez domova spať v teple a ukryť sa pred mínusovými teplotami vonku.

Projekt je stále v pilotnej fáze. Testy a vývoj pokračujú. Prinášame vám niekoľko fotografií špeciálneho riešenia. Pozrime sa na ne spoločne. Toto nebol pôvodný plán tímu. Vedenia mesta Ulm sme sa opýtali, aký je v súčasnosti najpálčivejší problém v regióne, na čo odpovedali: „Ľudia bez domova, ktorí sa nemôžu dostať do útulku a boja sa, že zamrznú.“ Tento problém sa rozhodli riešiť odborníci.

Testovanie kapsúl sa začalo minulú zimu a tento rok sú opäť „v teréne“. Samozrejme, sú to len útulky a nie alternatíva k bývaniu. Na zabezpečenie správnej izolácie a zlepšenie použiteľnosti sa vykonalo veľa práce. Kapsule získavajú časť energie zo solárnej energie, ale môžu byť pripojené aj na mestskú sieť. Občania mesta na túto iniciatívu reagovali veľmi pozitívne.

Niektorí ľudia v tejto oblasti poskytli hosťom kapsuly horúci čaj. Projekty plne podporuje aj mestská správa, čo je veľký rozdiel. Niekoľko ľudí kontaktovalo dizajnérov a poďakovalo im. Prístrešky sa stavajú len v zime, aby si ľudia nemysleli, že ide o alternatívne miesto na život. V skutočnosti slúžia len na to, aby ľudia v zime nezmrzli. Dalo by sa povedať, že ide o núdzový prístrešok.

Hniezda sa montujú ručne a ich súčasná cena je pomerne vysoká. Sú dobre izolované a majú dokonca priestor na batožinu a domáce zvieratá. Počas dňa sa kapsuly navštevujú, čistia a dezinfikujú v súlade s hygienickými normami. Niektorí tvrdia, že Ulmerove hniezda sú skôr umeleckým projektom ako riešením vážneho problému, ale faktom je, že ich používanie môže zachrániť životy.