Tragický koniec materstva. 35-ročná Maja rozpráva, ako sa skončil rozprávkový život jej sestry.

Tragický koniec materstva. 35-ročná Maja rozpráva, ako sa skončil rozprávkový život jej sestry.

23 novembra, 2022 0 Od Redakcia

Zúfalá matka, ktorá držala svoje dieťa v náručí, sa vrhla z 10. poschodia…Nikdy si nepredstavovala, že príchod nového člena rodiny nezvratne zmení ich životy. Niektorí ľudia nedokážu znášať dodatočné bremeno. Výchova detí nie vždy spĺňa očakávania ľudí. Mať deti môže byť zdrojom nespokojnosti a preťaženia. Čoraz viac matiek priznáva, že materstvo nie je pre ne. 35-ročná Maja v smutnom liste informuje o smrti svojej sestry.

Moja sestra-dvojča mala dlho problémy s otehotnením. Podporovala som ju, ako som len mohla. Ľudia hovoria, že keď sa žene narodí dieťa, automaticky sa dostáva do euforického stavu. Je od hlavy až po päty naplnená láskou k svojmu dieťatku a k šťastiu nepotrebuje nič iné.

Súrodenci mali mimoriadne silné puto. Sestry vždy robili všetko spolu. Napriek ich blízkemu vzťahu sa v mnohom líšili. Klára veľmi túžila po deťoch, zatiaľ čo Maja nie.

Ja som deti nemala rada, ale Klára áno. Držali sme spolu od detstva. Chodili sme spolu na večierky, študovali sme spolu. Boli sme sestry a priateľky. Jedinýkrát sme sa rozišli, keď jedna z nás išla na rande so svojím priateľom. Na právnickú fakultu sme sa hlásili rovnako. Nakoniec sme si spolu otvorili advokátsku kanceláriu.

Vzali sa v rovnakom čase a bohužiaľ, obe v rovnakom čase zistili, že otehotnieť nebude ľahké ani pre jednu z nich. Maju to netrápilo, ale Kláru áno.

Ukázalo sa, že budeme mať problémy s otehotnením. Príroda nechcela, aby som mala potomkov a ja som sa okamžite vzdala boja o materstvo. Ani som nemala záujem mať deti. Nestala som sa matkou a neľutujem to.

Ale Klára sa kvôli tomu cítila veľmi zle.

Nebolo to ľahké. Najmä pre mňa. Moja sestra chcela otehotnieť, tak som ju podporovala. Zjedla som s ňou špenát a všetko, čo som mohla. Niekoľkokrát som jej povedala: „Prestaňme s tým nezmyslom,“ ale nechcela som jej stáť v ceste za šťastím. Niekedy som chcela do panvice, v ktorej sme varili zeleninu, hodiť bravčovú kotletu.

Nakoniec sa Kláre podarilo otehotnieť. Plod sa vyvíjal normálne, ale v siedmom mesiaci zakopla o koberec a spadla na brucho. Okamžite ju previezli do nemocnice.

Moja sestra sa trasúcim hlasom spýtala lekára či je dieťa nažive. Lekári prichádzali a odchádzali a všetci presviedčali Kláru, že sa nič nedeje. Plodová voda slúži na ochranu dieťaťa. Početné röntgenové a ultrazvukové vyšetrenia potvrdili, že dieťa je zdravé.“

Napriek tomu Klára stále tvrdila, že jej dieťa bude mentálne retardované. Jedného dňa našla Maja v denníku svojej sestry šokujúci záznam.

Na poslednej strane bol tento záznam: Som vinná, že moje dieťa bude mentálne retardované. Je mi ľúto, čo som urobila a každý večer kvôli tomu plačem. Nemôžem to vziať späť.“ Nepovedala som jej, že čítam jej texty, len som sa ju snažila podporiť.“

Dieťa sa narodilo a bolo úplne zdravé. Všetci vyzerali šťastní a veselí. Nikto netušil, čo sa jej preháňa hlavou.

V nasledujúcich mesiacoch moja sestra prekvitala. Nikto nečakal, čo bude nasledovať. Ukázalo sa, že úsmev na Klárinej tvári bol falošný. Jedného dňa mi zazvonil telefón. V slúchadle môj švagor trasľavým hlasom povedal: Klára spáchala samovraždu…“

Maja neverila vlastným očiam, keď jej švagor podal sestrin list na rozlúčku. Klára skočila so synom z 10.  poschodia…“Nemôžem svoje dieťa vystaviť riziku, nechcem, aby bolo kvôli svojej chorobe vylúčené zo spoločnosti. Ja som vinná a rozhodla som sa byť s ním až do konca…“

Maja sa hanbila priznať, čo si naozaj myslí. Hlavou sa jej preháňali nutkavé myšlienky. Niekoľko mesiacov oplakávali Kláru a potom smútok ukončila nezvyčajná udalosť. Ukázalo sa, že Maja je tehotná.

Zrejme sa to stalo preto, že som s ňou bola v projekte o dieťati. Spoločne sme jedli zeleninu a rôzne zdravé veci. Narodila sa mi dcéra a hoci som nikdy nechcela dieťa, bola som nesmierne šťastná, keď som ju videla. Toto je Klárin darček pre mňa. Pravdepodobne mi ho poslala zhora, aby som pocítila radosť z materstva, ktorú ona nemohla. Viem, že sa o nás postará. Jej prítomnosť a podporu cítim každý deň!“

Podeľte sa o tento príbeh aj s ostatnými….