„Nikto nevedel čo sa deje, kým priatelia neprečítali môj denník“…

„Nikto nevedel čo sa deje, kým priatelia neprečítali môj denník“…

15 marca, 2022 0 Od Redakcia

Holly Hamiltonová bola len tínedžerkou, keď sa prvýkrát stretla s Gordonom Collinsom, ktorý si ju vzal pod svoje krídla. Onedlho sa však jeho správanie stalo nevhodným a Holly zostala zjazvená a vystrašená. Žena, ktorú ako tínedžerku sexuálne zneužil jej opatrovateľ, ako sa zistilo, keď si jej priateľky prečítali jej denník.

Holly Hamiltonová mala len 15 rokov, keď sa prvýkrát stala terčom chorého Gordona Collinsa, ktorý na ňu dohliadal na detskom oddelení vedenom radou. „Opatrovateľ“ bol o 35 rokov starší ako Holly. Collinsove choré zločiny však boli pod radarom 10 rokov, kým ho napokon uväznili, keď sa ukázalo, že zaútočil aj na tri ďalšie dievčatá.

Holly dostala 100 000 libier ako kompenzáciu, čo je podľa nej výsmech z traumy, ktorou si prešla.

Teraz má 31 rokov a povedala: „Stratila som svojho snúbenca. Stratila som dom. Stratila som prácu. Stratila som skoro všetko kvôli tomu, čo mi urobil Gordon Collins. „Mám komplexný posttraumatický stres. Mám chronickú nespavosť. Už päť rokov som normálne nespala. Denne sa mi objavujú spomienky a v najhoršom prípade mám halucinácie, že ho vidím.“

„Mám ťažkú ​​agorafóbiu. Ale čo je najhoršie, ak by ma počúvali, tak by som svoj život vrátila do starých koľají.“ Collins bol v rokoch 1995 až 2006 uväznený na 10 rokov za zneužívanie štyroch detí, vrátane Holly, v dvoch detských domovoch spravovaných radou mesta Edinburgh – St. Katharine’s and Northfield Young Persons Unit.

Holly bola prvýkrát poslaná do Northfield, kde sa prvýkrát stretla s Collinsom, keď mala 14 rokov po tom, čo sa jej rodičia rozišli. Potom, čo sa jej správanie začalo zhoršovať, ju dali do St Katharine’s. Keď sa obzrie späť, spomína si na deti v oboch domovoch, ktoré mali radi Collinsa, ktorý s nimi trávil čas biliardom a dával im sladkosti.

„Bola som mladá. Bola som naivná. Bola som v tom detskom domove a venoval mi pozornosť,“ spomenula si Holly.

„Na začiatku som si myslela, že je to vzťah. Nosil mi sladkosti a trávil so mnou čas. V tom čase som chcela, aby sa ku mne niekto správal ako k dospelej a nie ako k hlúpemu dievčatku.“ Čoskoro však začalo byť Collinsovo správanie nevhodné, keď ju objal a pobozkal na líce a ústa.

„Potom to prešlo ku krku a potom mi povedal ako veľmi ma miluje,“ povedala Holly. „Dialo sa to v mojej izbe, na vzdelávacej chodbe, v telocvični. O niekoľko mesiacov som povedala: „Pozri, toto musí prestať, nezdá sa mi to správne“ a on ma oprel o stenu a povedal: „Vieš, že ťa milujem, vieš, že moja žena mi nevenuje žiadnu pozornosť. Nie som s ňou šťastný, chcem byť s tebou. “ Nikdy nespomenul môj vek.“

Po dvoch mesiacoch sa Collinsovo správanie zhoršovalo.

„Vtedy som sa začala naozaj báť a mať strach. Myslela som si, že „toto by sa nemalo stávať,“ povedala Holly. Spomenula si na jeden desivý incident, keď ju ohmatával, keď sa spúšťali po nafukovacej šmýkačke – dokonca na ňu sexuálne vrčal. V júli 2006, len mesiac pred svojimi 16. narodeninami, sa Holly vybrala na výlet so skupinou zo St Katharine’s.

Zdieľala izbu s dvoma ďalšími dievčatami, ktoré využili príležitosť prečítať si jej denník, v ktorom bolo podrobne opísané Collinsovo zneužívanie, kým bola mimo izby.

Zamestnanci boli informovaní o obsahu denníka a s Holly sa o tom robil rozhovor. Keď sa obzrie späť, priznáva, že v tom čase nechcela veľa povedať, pretože ho nechcela dostať do problémov. „Nenapadlo mi, že ja mám 15 a on 50,“ povedala. Keď bola polícia informovaná, vzali Hollyin denník – ale ten prípad nešiel ďalej, pretože uviedli, že neexistujú dostatočné dôkazy a Collins neskôr odstúpil.

Ale týranie zanechalo stopy na Holly, ktorá sa začala fyzicky poškodzovať, dokonca si vyrezala Collinsove iniciály do stehna. Porezala si zápästia a krvou napísala na steny „Nikto mi neverí“. Je tragické, že sa v 17 rokoch stala závislou na heroíne, no o rok neskôr sa jej podarilo vyliečiť a odvtedy sa alkoholu ani drog nedotkla.

Našla si prácu a presťahovala sa do Lanarkshire, kde stretla svojho snúbenca.

Ale v roku 2014, v deň jej 24. narodenín, polícia oslovila Holly ohľadom historického zneužívania. „Povedali, že majú stránky môjho denníka, ktoré mali z pred desiatich  rokov. Od svojich 15 rokov som to nikdy nevidela a to tvorilo hlavnú časť ich vyšetrovania,“ povedala Holly. Vtedy sa dozvedela, že pedofil Collins zneužíval aj iné dievčatá, ktoré mal vo svojej starostlivosti.

V júni 2016 bol uväznený na šesť rokov po tom, čo bol uznaný vinným z trestných činov neslušnosti voči štyrom maloletým dievčatám a opakovaného znásilnenia jednej z nich. Neskôr bol trest zvýšený na 10 rokov.

Zástupkyňa advokáta Jane Farquharsonová povedala najvyššiemu súdu v Edinburghu: „Namiesto starostlivosti a ochrany sa snažil tieto deti vykorisťovať. St Katharine’s je teraz vyšetrovaný škótskym vyšetrovaním zneužívania detí spolu so siedmimi ďalšími zariadeniami miestnych úradov.  V auguste 2017 sa Holly obrátila na právnika a požiadala ho o radu a vstúpila do štvorročného boja o získanie odškodnenia od rady mesta Edinburgh za zmätok, ktorý Collins spôsobil v jej živote.

Odvtedy kritizovala „kultúru zakrývania“ v radách po dlhom čakaní na spravodlivosť.

Povedala: „V niektorých ohľadoch je to horšie ako zneužívanie. Množstvo chýb, ktoré zaznamenali. Bolo tam toľko zlyhaní, že vedenie nebolo ochotné uveriť obvineniam od mladých dievčat, pretože to pripisovali problémom a fámam.  Právna zástupkyňa, Karyn McPhee zo Slater & Gordon, povedala: „Potešilo ma, že právny tím pracujúci v mene Holly pre ňu zabezpečil urovnanie krátko predtým, ako mal jej prípad pristúpiť k vypočutiu na súde.

„Holly bola počas celého procesu veľmi odvážna všetci, ktorí sme s ňou spolupracovali, ju obdivovali.“

Hovorca mestskej rady Edinburghu uviedol: „Rada sa nevyjadruje k jednotlivým právnym záležitostiam. Detektív inšpektor Keith Fairbairn z jednotky verejnej ochrany Škótskej polície so sídlom v Edinburghu povedal: „Správu o sexuálnom napadnutí v roku 2006 plne vyšetrila polícia Lothian a hraničná polícia a v tom čase bol podozrivý zadržaný a vypočutý, prepustený bez kaucie.

„Ďalšie vyšetrovanie zo strany škótskej polície v roku 2014 to spojilo so správou o sexuálnom zneužívaní z roku 2011, ktorá sa týkala trestných činov spáchaných v rokoch 1995 až 1997. To poskytlo potvrdenie podľa Moorovovej doktríny.

„Ďalšie proaktívne vyšetrovanie identifikovalo ďalších dvoch sťažovateľov. Tieto správy spolu viedli k súdnemu procesu a odsúdeniu Gordona Collinsa v roku 2016.

„Polícia bude vždy reagovať na správy o zneužívaní a vykorisťovaní detí. Chápeme, aké ťažké môže byť nahlásenie takýchto priestupkov, ale buďte si istí, že budeme počúvať a budeme to vyšetrovať.“