Pár odchádza do dôchodku v 50-tke a žije na výletných lodiach, pretože je to oveľa lacnejšie ako platiť hypotéku…

Pár odchádza do dôchodku v 50-tke a žije na výletných lodiach, pretože je to oveľa lacnejšie ako platiť hypotéku…

3 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Odchod do dôchodku v tejto ekonomickej situácii nemusí byť taký jednoduchý, ako by ste si mysleli. Existujú však páry, ktoré majú šikovné riešenia, ktoré by vás možno ani nenapadli…

Angelyn a Richard Burkovci zo Seattlu v štáte Washington sú manželia po päťdesiatke. Manželia prišli na to, že pobyt na výletnej lodi ich stojí len 43 dolárov na deň, čo v súčte predstavuje približne 15 696 dolárov ročne. Suma, ktorú minú za deň, môže dosiahnuť 89 až 100 dolárov za deň a niekedy svoj rozpočet dokonca zvýšia na 135 dolárov za deň.

Za rok sa tieto náklady môžu vyšplhať až na takmer 49 275 USD. „V súčasnosti máme tento rok zabezpečených 86 dní plavby s priemernými celkovými nákladmi 89 USD/deň pre nás oboch,“ povedala Angelyn v rozhovore. „Čo zahŕňa izbu, jedlo, zábavu, dopravu, prepitné, prístavné poplatky a dane. To je v rámci nášho dôchodkového rozpočtu,“ vysvetlila.

Prvýkrát Angelyn rezervovala plavbu pre manželov v roku 1992 ako dovolenku. Potom sa pre nich každoročné alebo polročné plavby stali normou. V roku 2021 manželia začali diskutovať o svojom odchode do dôchodku. Spočítali si to a prišli na to, že by im stačila plavba po zvyšok života. Predajom domu a spojením svojich úspor prišli na to, že môžu chodiť na plavby do konca života!

A v máji 2021 tak aj urobili.

„Naším pôvodným plánom bolo zostať v rôznych krajinách, keď zostarneme, odísť na výletnú loď. Milujeme cestovanie a hľadali sme spôsob, ako na dôchodku neustále cestovať, ktorý by dával finančný zmysel,“ povedala Angelyn médiám. Na toto životné dobrodružstvo si zbalili len jeden kufor. A uistili sa, že ich plavby na seba nadväzujú, aby mohli začať ďalšiu plavbu vo chvíli, keď sa skončí tá posledná.

A kedykoľvek sa časový harmonogram nezhoduje, radi strávia niekoľko dní na pevnine s priateľmi a rodinou. Ale to sa stáva len zriedka. Manželia Burkovci si užili množstvo výletných plavieb. Chcú cestovať čo najviac. Doteraz boli v Singapure, Taliansku, Kanade, na Islande, na Bahamách a ďalších miestach. Niekedy navštívia to isté miesto viac ako raz!

„Celý život sme sa snažili šetriť a investovať, aby sme dosiahli náš cieľ. Nejde nám o materialistické veci, ale o zážitky,“ vysvetľuje Angelyn.

Manželia radia tým, ktorí chcú ísť v ich šľapajach, aby sa uistili, že sú radi na vode, pretože práve tam budú väčšinu času. Radia tiež vyhľadať výhodné ponuky a zaregistrovať sa do vernostných programov. Radia tiež pamätať na to, že ide o životný štýl a nie o dovolenku, takže je dobré vyhýbať sa aktivitám, ako je hazard alebo iné veci, ktoré by mohli vyžadovať veľa peňazí.

Životný štýl na výletných lodiach sa Angelyn a Richardovi Burkovým zatiaľ osvedčil.

Podeľte sa o ich príbeh aj s ostatnými.