Päťročný hrdina sa stal darcom kostnej drene a zachránil život svojej sestričke…

Päťročný hrdina sa stal darcom kostnej drene a zachránil život svojej sestričke…

18 mája, 2022 0 Od Redakcia

Skutočný príbeh. Týka sa to dieťaťa, ktoré má päť rokov, ale napriek tomu je darcom kostnej drene. Podarilo sa mu to a zachránil svoju sestru, ktorá mala leukémiu a mala len dva roky. Prečítajte si ich skutočný a dojímavý príbeh…

Ako sa to začína

Malej Ave, keď mala len 2 roky, diagnostikovali zriedkavú formu leukémie. Jej jedinou nádejou na záchranu bola transplantácia kostnej drene od kompatibilného darcu. Jediným vhodným darcom bol však jej päťročný brat, ktorý jej doslova zachránil život!

„Tá správa bola strašná: malej Ave, ktorá už asi rok vykazovala podozrivé znaky a podráždenie tváre, nakoniec diagnostikovali veľmi zriedkavú juvenilnú myelomonocytovú leukémiu (JMML), keď mala len 2 roky,“ povedala matka dievčatka Stephanie.

„Toto ochorenie sa vyskytuje u 1 z 1,6 milióna detí mladších ako 5 rokov! Každý rok tu vidíme len jeden alebo dva prípady JMML,“ povedal lekár, ktorý sa staral o malú Avu. Jedinou možnou liečbou JMML je transplantácia kostnej drene, ktorá si vyžaduje kompatibilného darcu. Našťastie bol Avin starší brat, ktorý mal v čase diagnózy 5 rokov, vhodným darcom.

V januári 2015 sa Ava s mamou presťahovala na oddelenie transplantácie krvi a kostnej drene v detskej nemocnici Mason Children’s Hospital, pričom otca a staršieho brata nechala doma. V rámci prípravy na transplantáciu podstúpila Ava približne týždňovú chemoterapiu.

Chemosupresia potlačila Avin imunitný systém – nevyhnutný krok na zabezpečenie toho, aby Avin organizmus neodmietol darcovské bunky jej brata. Dvadsaťjeden dní po zákroku, keď krvný test ukázal, že Avin organizmus produkuje zdravé biele krvinky, rodina spoločne oslavovala.

Teraz je šanca, že sa Ava zotaví. Toto energické dievčatko je na najlepšej ceste stať sa „zdravou, úžasnou mladou dámou“, povedal MacMillan. Avinina mama je vďačná za obetavosť lekára a ostatných členov ošetrovateľského tímu jej malej dcéry.

„Naozaj neviem, ako to každý deň robia,“ povedala. „K Ave sa správajú ako k vlastnému dieťaťu. Vďaka Bohu, že sme mali týchto úžasných ľudí, ktorí nám pomohli.“