Po 30 rokoch som našla svojho brata. Uniesli ho a naša mama zomrela od žiaľu…

Po 30 rokoch som našla svojho brata. Uniesli ho a naša mama zomrela od žiaľu…

4 januára, 2023 0 Od Redakcia

Po 30 rokoch som našla svojho brata. Svoj príbeh vám rozprávam preto, aby som dala nádej ostatným, ktorí hľadajú deti, súrodencov a rodičov. Moje dvojča a ja sme nemali ani sedem rokov, keď zmizol. Moja matka nás vychovávala sama a keď otec zomrel, odišli sme z mesta do dediny, aby sme boli blízko jej rodičov a mali pomoc.

Vracali sme sa zo školy, mama bola so starým otcom na poli. Odišli sme s ďalšími tromi deťmi a v polovici cesty sme sa rozdelili, ja a môj brat sme išli jednou cestou a ostatné deti druhou. Keď sme sa prvýkrát rozišli, môj brat trval na tom, aby sme nazbierali kvety z tej ulice, pretože naša mama mala narodeniny a on jej ich chcel darovať.

Keď sme trhali kvety, z diaľky som naňho zakričala, že meškáme a musíme sa dostať domov, že sme natrhali kvety a on povedal: „Ešte chvíľu“. Kým som otočila hlavu, stratila som ho a videla som len zadnú časť červeného nákladného auta. „Stelios, Stelios,“ zavolala som, ale bez odozvy. Plakala som, bola som vystrašená, nevedela som, kde som, bola som stratená. Teraz vám to hovorím a chvejem sa. Našiel ma sused, ktorý išiel náhodou okolo a priniesol ma domov.

Matka a starí rodičia boli rozrušení, že sme prišli o dieťa, plakali. Škeble zlé. Myslela som si, že sa vracia, že je to nejaký žart, že chce natrhať viac kvetov pre našu mamu. Stále sa ma pýtali, kde je, ako vyzerá, čo sa stalo, prečo ušiel či som lepšie videla odchádzajúce nákladné auto. Potom polícia, telefonáty, opäť plač. Po obchodoch a stĺpoch sme rozvešali papiere s jeho fotografiou, susedia prehľadávali okolie, studne, útesy či niekde nespadol.

Vypočuli všetky tri deti, s ktorými som sa rozišla, ale nič nevideli. A tak plynuli dni, mesiace, papiere na stĺpoch bledli, mokli, trhali sa a Stelios nebol nikde. Cítila som vinu, strašnú vinu za to, že som ho nesledovala, že som sa naňho nepozrela v tých sekundách, keď ho pravdepodobne – pretože v tom čase sme si neboli stopercentne istí – odnieslo to nákladné auto. Kto mohol mojej matke povedať, že v deň jej narodenín jej zoberú dieťa?

Po rokoch sme mali vyšetrovateľa, ale na nič sme neprišli. V jednom momente nás oslovil chlapec prostredníctvom skupiny, myslel si, že by sme mohli byť jeho rodina, pretože dátumy sa zhodovali, aj keď sme nevyzerali podobne, ale pre istotu sme urobili dna test a žiadne spojenie. Sklamanie.

Moja matka zomrela v žiali. Posledných pár rokov trpela demenciou, a napriek tomu mi stále dookola opakovala príbeh z toho dňa, keď sme trhali kvety a on odišiel. Pravdu som sa dozvedela minulý rok, keď som sa spolu s ďalším vyšetrovateľom opäť rozhodla nájsť svojho brata. A našla som ho. Po 30 rokoch. Uniesli ho. Predával oblečenie v stánku, teraz žije v tábore, je ženatý od svojich 17 rokov a má 7 detí.

Išla som z diaľky a videla som ho. Nebolo pochýb, že je to môj brat. Čo mu teraz môžete povedať? Robiť DNA? Spájať sa? Čo? Vyšetrovateľ ho chytil a rozprával sa s ním, nevydržala som to. Spojil nás a len čo sme sa postavili proti sebe, rozplakali sme sa. A on si na ten deň pamätá. Jedna rodina ho naložila do dodávky a povedala mu, že ho odvezie k nám domov. Po hodine mu povedali, že sme s mamou odišli na výlet a nemôžeme ho vziať so sebou, takže sa oňho postarajú, kým sa nevrátime.

Niekedy mu povedali, že sa vraciame, inokedy, že ho opúšťame. Prvých pár dní veľa plakal. Ako roky plynuli, Stelios si na to zvykol. Nehľadal nás, nevedel ako a dozvedel sa o živote Rómov. Miloval písmenká, ale neučil sa, sotva prešiel piatou triedou. Nasledoval rodinné remeslo, bazáre a podomový obchod a už ako 17-ročný si založil rodinu. Urobili sme DNA, samozrejme, že to bola zhoda. Jeho rodičia už nežili.

Možno si poviete, že som šťastná, že som našla svojho brata, ale budem úprimná. Mám pocit, že nemáme nič spoločné. Nie preto, ako ho vychovali, ale preto, že náš spôsob života je veľmi odlišný. Raz za štvrťrok alebo pol roka sa zastavím pri pulte a dám mu čokoládu pre svoje netere a synovcov. Chcem ho vidieť, vedieť, že je v poriadku, ale to, o čom som snívala, to, že sa udobríme, teraz vidím, že sa to nestane.

Ale viac ako to, čo sa nedá urobiť, je ospravedlnenie pre moju matku, ktorá zomrela so smútkom. Ospravedlnenie, ktoré nikdy neprišlo. Znovu vidieť svoje dieťa, vedieť, čo sa mu stalo. Takže tí z vás, ktorí hľadajú ľudí, ktorí boli unesení, vedzte, že pravdepodobnosť ich nájdenia je vysoká, ale skutočnosť môže byť úplne iná, než by ste chceli alebo si predstavovali.

Hľadajte ďalej, ale buďte realistickí.