Rodinu núti platiť za vianočnú večeru: Zaplatiť má aj trojročná vnučka!

Rodinu núti platiť za vianočnú večeru: Zaplatiť má aj trojročná vnučka!

4 januára, 2023 0 Od Redakcia

Každému, kto do 1. decembra nezaplatí túto sumu na bankový účet, bude pozvánka zrušená a večera sa bude konať bez neho. Znie to drasticky, ale nie je to žart. Je to pravda, stalo sa to,“ píše DailyStar. Babička, ktorá sa stará o rozpočet, každoročne vystavuje svojej rodine účet za vianočnú večeru a dokonca aj jej trojročné vnúčatá musia zaplatiť po 2,5 libry, ak sa chcú zúčastniť na večeri.

Caroline Duddridgeová, 63-ročná matka piatich detí, trvá na tom, aby všetky jej deti (vo veku od 24 do 37 rokov) a vnúčatá zaplatili svoj podiel nákladov na večeru bankovým prevodom. Caroline kontroluje svoj účet už od novembra -, môžu sa poobzerať po iných vianočných aktivitách ak nezaplatia.

Jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť, je stanoviť si konkrétne podmienky, najmä teraz, keď sú náklady vyššie ako kedykoľvek predtým. Caroline to zohľadnila aj preto, že tento rok „zdražela“ v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi – svojim dvom synom bude účtovať po 15 libier, svojim trom dcéram po 10 libier, svojim vnúčatám starším ako 5 rokov po 5 libier a svojim vnúčatám mladším ako 5 rokov po 2,5 libry.

Služba je pre ženy „lacnejšia“, pretože pracujú na čiastočný úväzok a majú rodinu a pre partnerov neexistuje žiadna „zľava“. Pani Duddridgeová, ktorá pracovala ako asistentka učiteľa, zaviedla dnes už tradičnú vianočnú „službu“ v roku 2016, rok po smrti svojho manžela, keď jej príjem klesol na polovicu. Musela sa nejako prispôsobiť životu z vdovského dôchodku 1 000 libier mesačne a tak sa rozhodla, že nebude financovať rodinné vianočné menu, pretože jej nič nezostalo.

„Ako mnohé matky a staré mamy, ktoré vždy pripravujú štedrovečernú večeru, som nezvládla náklady na nákup všetkých darčekov a zaplatenie celého jedla,“ vysvetlila Caroline. „Nie je to plytvanie peniazmi, je to jednoducho rozumný rozpočtový krok a spravodlivý spôsob, ako rozložiť náklady medzi všetkých účastníkov. Očakávať, že jedna osoba zaplatí celé jedlo, pripraví ho, uprace, použije kúrenie a elektrinu, je príliš veľa,“ argumentovala babička.

V roku 2016 zvolala rodinné stretnutie, aby oznámila nové podmienky vianočnej večere.

„Nedovolím oneskorené platby a deti to vedia,“ povedala. „Niektorí sa sťažujú na účty a iné výdavky, ale ja im jednoducho poviem, aby zostali doma. Každý platí. Viem, že mnohí ľudia ma budú kritizovať, ale mne to neprekáža,“ povedala Caroline.

Samozrejme, „suma, ktorú účtujem za večeru, zahŕňa aj elektrinu. Pre mňa to nie je problém… je to jediná cesta. Keby to bolo na mne, Vianoce by boli len dvakrát za desať rokov. Milujem Vianoce, ale všetky tie výdavky a dráma okolo nich sú vyčerpávajúce. Môj plán zaručuje, že po Vianociach nebude mať nikto problémy s peniazmi,“ hovorí sebavedomo babička.

Na oplátku za to, že Caroline vyberie peniaze za večeru, má každý člen rodiny možnosť rozhodnúť o tom, čo bude na jedálnom lístku, ktorý vždy obsahuje víno, nealkoholické nápoje, hlavné jedlo, puding, syr a orechy.

Čo k tomu dodať…

 

Obrázok je len ilustračný