Po úteku pred ruskou inváziou na Ukrajinu, spia „nevinní z vojny“ na táborových posteliach v -7°C!

Po úteku pred ruskou inváziou na Ukrajinu, spia „nevinní z vojny“ na táborových posteliach v -7°C!

1 marca, 2022 0 Od Redakcia

Tu sú nevinní z vojny – malé deti, ktoré trpezlivo čakajú na táborových posteliach v oficiálnom vládnom prijímacom stredisku v poľskej Medyke po úteku zo svojej vlasti. Len z Ukrajiny dnes prišlo do krajiny asi 100 000 ľudí, čím sa celkovo prekročilo spoločnú 332-míľovú hranicu na takmer 350 000.

A dnes večer sa verilo, že viac ako 100 000 ďalších utieklo do susedných krajín, čím sa celkový počet zvýšil na približne pol milióna – číslo potvrdila Agentúra OSN pre utečencov.

Neuveriteľný nárast podnietil poľskú vládu k zriadeniu ôsmich prijímacích centier, ako aj pop-up distribučných centier, vrátane jedného na parkovisku bývalého supermarketu Tesco.

Poľskí dobrovoľníci pomáhajú ukrajinským utečencom na hraniciach

Navštívil som ho dnes ráno a bol som svedkom toho, že stovkám utečencov – vrátane bábätiek a veľmi malých detí – boli poskytnuté životne dôležité zásoby vrátane liekov, oblečenia, plienok a dokonca aj kočíkov. Poľský Červený kríž tiež rozdával utečencom balíčky starostlivosti vrátane potravín, kozmetiky, hračiek a dokonca aj plyšových medvedíkov.

Dobrovoľníkov na mieste, cez cestu oproti prejazdu McDonald’s, bolo možné vidieť aj organizovať autobusovú dopravu do bezplatného ubytovania. A utečenci vďačne prijímali horúce nápoje, aby im pomohli bojovať s prudkými teplotami, ktoré cez noc klesli na mínus sedem. Medzi nimi bola aj 42-ročná matka troch detí Irina, ktorá v nedeľu ráno odišla z domu neďaleko Ľvova so svojou štvorročnou dcérou Dariou a 15-ročným synom Jaroslavom predtým, ako strávila noc spánkom na podlahe v neďalekom kozmetickom salóne.

Keď zhrnula pocity mnohých tu, vyzerala dojatá, keď povedala: „Nečakala som toľko pomoci. Myslel som si, že Ukrajina je sama, ale teraz vidím, že nie sme.“ S Irinou rodinou bol aj Jaroslavov najlepší priateľ Vlas, 15-ročný armádny kadet, ktorého vlastná mama poslala s rodinou do bezpečia, pretože potrebovala zostať kvôli práci v armáde. Irinin druhý syn Alex (23) tiež musel zostať pozadu, pretože je vojakom v armáde.

Ukázala však svoj silný materinský inštinkt a vyjadrila nielen svoje obavy o neho, ale aj o nepriateľské ruské jednotky.

Povedala: „Veľmi sa bojím o Alexa. Pomáha brániť krajinu. Jeden z jeho priateľov už bol zabitý a ja sa bojím o všetkých našich mladých vojakov. Ale nielen našich, ale aj ruských. Robia len podľa pokynov.“ Pred odchodom som pokračoval v rozhovore s Jaroslavom, ktorý mal chuť hovoriť o Vladimírovi Putinovi diplomatickejším jazykom po tom, čo mu mama povedala.

Povedal: „Je to zlý človek a klamár. Je dobré, že ľudia po celom svete proti nemu protestujú. Nemal by byť prezidentom Ruska.

„Potrebujeme, aby krajiny ako Británia uvalili ďalšie sankcie a tiež poslali zbrane, peniaze a výcvik ukrajinskej armáde.“
„Ľudia sú nútení stáť v rade v štruktúre typu pera a celé dni sú natlačení ako sardinky. Sú tu len dve malé brány, a hneď ako sa otvoria, ľudia sa tlačia a strkajú, aby sa cez ne dostali. Malé deti sú v zhone rozdrvené. Musel som bojovať s ľuďmi, aby som sa uistil, že deti prejdú bez zranenia.

„Je to zničujúca situácia a musí tam byť niekto, kto pomôže.“

Mnohých z tých, ktorým sa tu dnes pomáhalo, bolo počuť, ako doma na Ukrajine úzkostlivo telefonujú so svojimi blízkymi. Náladu im však dvíhala 15-ročná Bogdana Pilipchuk, ktorá sedela na kufri a hrala upokojujúce melódie na klasickej gitare. Povedala, ako ju vo štvrtok na jej narodeniny zobudil zvuk ruských rakiet letiacich len 200 metrov od okna jej spálne v jej rodnom meste Vinnycja na západe strednej Ukrajiny.

Povedala: „Okná nášho domu sa triasli. Bolo to veľmi desivé. „Sú to narodeniny, na ktoré nikdy nezabudnem!“

Povedala: „Pôvodne sme tam chceli zostať, ale situácia nás prinútila odísť.„V obchodoch už nebol chlieb a zásoby všetkého sa míňali. Bol tam veľký strach.“