Po útoku ruských vojsk a ostreľovaní došlo k požiaru v jadrovej elektrárni Záporoží…

Po útoku ruských vojsk a ostreľovaní došlo k požiaru v jadrovej elektrárni Záporoží…

4 marca, 2022 0 Od Redakcia

V horiacej jadrovej elektrárni Záporoží v juhoukrajinskom Energodare, najväčšej v Európe, vypukli boje v dôsledku obáv, že výbuch bude „10-krát horší ako Černobyľ“.

V najväčšej európskej jadrovej elektrárni na Ukrajine vypukol požiar, keď ju ruská armáda ostreľovala zo všetkých strán v obavách, že ak vybuchne, bude „desaťkrát horšia ako Černobyľ“. A hasičom sa bránilo uhasiť to s potenciálne katastrofálnymi následkami, uvádzajú správy. Prebiehala bitka o kontrolu nad elektrárňou Záporoží, ktorá bola v plameňoch, keď ruské jednotky v piatok bombardovali dôležité energetické mesto Energodar na juhu Ukrajiny.

Pri útoku ruských vojsk bol zasiahnutý generátor v jadrovej elektrárni Záporoží a časť stanice bola v plameňoch, uviedla tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo pre atómovú energiu. „Hasiči nemôžu začať hasiť požiar v jadrovej elektrárni v Záporoží – strieľa sa na nich z nulovej vzdialenosti. Už je zásah do prvého energetického bloku,“ citovala agentúra ministerstva.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil požiar na Twitteri a uviedol, že výbuch v jadrovej elektrárni môže byť 10-krát horší ako černobyľská katastrofa. „Ruská armáda strieľa zo všetkých strán na jadrovú elektráreň Záporoží, najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe,“ uviedol Kuleba na Twitteri. „Požiar už vypukol. Ak vybuchne, bude 10-krát väčší ako Černobyľ! Rusi musia OKAMŽITE zastaviť paľbu, povoliť hasičom, zriadiť bezpečnostnú zónu!“

Na Ukrajine je 15 jadrových reaktorov a šesť z nich je v elektrárni Záporoží.
Existuje obava, že ak dôjde k podpáleniu jedného z reaktorov, mohlo by to v Európe viesť k horšej katastrofe ako v Černobyle. Miestny starosta Dmytro Orlov už skôr informoval o prudkých bojoch medzi ukrajinskými a ruskými vojakmi v blízkosti závodu na juhovýchode Ukrajiny.

„V dôsledku neustáleho nepriateľského ostreľovania budov a blokov najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, jadrová elektráreň Záporoží je v plameňoch,“ uviedol Orlov na svojom kanáli Telegram s odkazom na to, čo nazval hrozbou pre svetovú bezpečnosť. Dodal, že v bojoch medzi miestnymi silami a ruskými jednotkami došlo bez uvedenia podrobností k obetiam.

Ruská armáda obliehala Energodar, mesto na rieke Dneper, ktoré predstavuje asi jednu štvrtinu výroby elektriny na Ukrajine. Ruské jednotky v stredu bojovali o kontrolu nad Energodarom pomocou tankov, uviedol ukrajinský predstaviteľ. Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko v online príspevkoch uviedol, že sily ovládli oblasť okolo závodu Záporoží. Neskôr sa hovorilo, že k požiaru došlo vo výcvikovom zariadení mimo obvodu elektrárne a potenciálne ničivý útok vyvolal odsúdenie svetových lídrov.

Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová uviedla, že reaktory „sú chránené robustnými ochrannými konštrukciami a reaktory sú bezpečne odstavené“. Granholmová na Twitteri uviedla, že o situácii v elektrárni hovorila s ukrajinským ministrom energetiky a dodala: „Nezaznamenali sme žiadne zvýšené hodnoty radiácie v blízkosti zariadenia.“ Prichádza, keď Rusko už dobylo zaniknutú elektráreň v Černobyle, asi 100 km severne od ukrajinského hlavného mesta Kyjev.

Kremeľské jednotky v prvý deň invázie zaútočili na miesto jadrovej katastrofy v Černobyle.

Predpokladá sa, že tisícky ľudí zomreli alebo boli zranení, keďže najväčší útok na európsky štát od druhej svetovej vojny vytvoril milión utečencov, zasiahol ruskú ekonomiku a obavy zo širšieho konfliktu na Západe, o ktorom sa desaťročia nemyslelo. Invázia vstupuje do deviateho dňa.

Člen ukrajinského parlamentu uviedol, že vláda krajiny zhromažďuje príklady údajných vojnových zločinov ruských síl po tom, čo prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) oznámil, že začal vyšetrovanie situácie. Vadym Ivčenko uviedol, že úradníci zhromažďujú videozáznamy a ďalšie dôkazy. ICC oznámil svoje vyšetrovanie uprostred správ o použití kazetových bômb ruskými jednotkami, pričom údajne zasiahli aj materskú školu a nemocnicu.

„Zhromažďujeme všetky informácie, všetky videá,“ povedal Ivčenko.

Ivčenko tiež vyzval na vytvorenie humanitárneho koridoru s tým, že pomoc sa do niektorých oblastí nedostane.
Povedal, že Sumy, mesto na severovýchode Ukrajiny, je „teraz bez dodávok vody a potravín…ľudia sa boja ísť tam s akoukoľvek humanitárnou pomocou“. Dodal, že ruské jednotky obkľúčili mesto so slovami: „Predstavte si, čo cítia ľudia v Sumy…je to humanitárna katastrofa a nie je to len jedno mesto.

„Humanitárna koridor by mala byť dohodnutý prostredníctvom OSN alebo krajín ako Spojené štáty americké alebo Spojené kráľovstvo.