Žena, ktorá prežila 2. svetovú vojnu, zatknutá v Rusku za protest proti vojne na Ukrajine…

Žena, ktorá prežila 2. svetovú vojnu, zatknutá v Rusku za protest proti vojne na Ukrajine…

3 marca, 2022 0 Od Redakcia

Stovky Rusov po celej krajine vyšli do ulíc na protest proti nezákonnej invázii na Ukrajinu, a to aj v Moskve a Petrohrade. Ruská bojovníčka, ktorý prežila 2. svetovú vojnu, bol zatknutá  na protivojnovom proteste, keď Vladimir Putin pokračuje v potláčaní demonštrantov.

Keď sa včera večer v Petrohrade konal pokojný protest, nasťahovala sa tam aj poriadková polícia. Zdá sa, že šokujúce videozáznamy ukazujú, ako skupina policajtov zatýka dôchodkyňu, ktorú Daily Mail volá Yelena Osipová, zatiaľ čo ľudia v dave kričali, aby prestali. Yelena, ktorá prežila nacistické obliehanie Leningradu (odkedy sa premenoval na Petrohrad), mala na sebe nápis: „Vojak, odhoď zbraň a budeš skutočný hrdina!“

Líder labouristov Sir Keir Starmer včera vyzdvihol statočnosť ruských demonštrantov a v poslaneckej snemovni dodal: „Pripomínajú nám, že ruský ľud nie je naším nepriateľom, je obeťou zlodejov, ktorí im ukradli bohatstvo a ukradli im šancu na demokraciu.“

Polícia zadržala viac ako 2000 ľudí na protivojnových protestoch, ktoré sa v nedeľu konali v 48 mestách po celom Rusku, uviedla skupina monitorujúca protest, keď ľudia vzdorovali úradom, aby dali najavo svoj hnev nad ruskou inváziou na Ukrajinu.

Podľa monitora OVD-Info, ktorý už roky dokumentuje zásahy proti ruskej opozícii, boli od štvrtkového začiatku invázie zadržané tisíce ľudí na rôznych protivojnových protestoch.

V Moskve poriadková polícia často prevyšovala počet demonštrantov, z ktorých niektorí niesli ručne písané transparenty s mierovými znakmi a protivojnovými heslami v ruštine a ukrajinčine. Niektorí mali masky s nápisom „Dosť“ vpredu.
Deti tiež vytvorili plagáty „Nie vojne“ predtým, ako ich všetkých vzali ozbrojení dôstojníci a vzali ich najprv do policajnej dodávky a potom do ciel.