Po vypočutí lekárov jej dieťa zomrelo. Teraz chce všetkých varovať pred dojčením…

Po vypočutí lekárov jej dieťa zomrelo. Teraz chce všetkých varovať pred dojčením…

9 júna, 2022 0 Od Redakcia

Tehotenstvo môže byť pre matku pomerne náročné a niekedy mimoriadne ťažké, ale problémy sa môžu vyskytnúť aj po pôrode. Dojčenie a kŕmenie dieťaťa vo všeobecnosti je v prvých dňoch najkritickejšou vecou a je potrebné s ním zaobchádzať veľmi opatrne.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je jedným z veľkých nepriateľov materstva, endokrinnou poruchou, pri ktorej sa vo vaječníkoch tvoria cysty, čo ovplyvňuje produkciu ženských pohlavných hormónov a celkovo sexuálny apetít ženy.

Môže tiež spôsobiť neplodnosť a iné fyzické príznaky.

Hoci jeho vplyv na dojčenie je stále kontroverzný, u žien, ktoré predtým trpeli týmto syndrómom, môže ovplyvniť vývoj žľazového tkaniva a tvorbu mlieka.

Zázračný príbeh, ktorý sa okamžite zmenil na nočnú moru

Jarodovi a Jillian Johnsonovým sa narodilo tretie dieťa. Pripravovali sa na jedno z najlepších období svojho života. Ale Landon, malý chlapec, začal hlasno plakať zakaždým, keď ho matka po dojčení odpojila od prsníka. Rodičia si najprv mysleli, že je to úplne normálne, pretože potrebuje prestať dojčiť.

Niekoľko hodín po návrate z nemocnice si Jillian všimla, že dieťa je v bezvedomí. Jeho pokožka bola modrá a telo úplne mäkké. Bola veľmi vystrašená a okamžite zavolala do nemocnice. Dieťa odviezli rovno na pohotovosť. Jillian zistila, čo sa stalo, až niekoľko dní po tom, čo Landon prestal dýchať.

Lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti im povedal, že Landon bol taký dehydrovaný, že sa mu zastavilo srdce.

„Bolo veľmi ťažké pochopiť, čo sa stalo, pretože som ho celý čas dojčila. Čo to znamená, že bol dehydrovaný?! Bola som taká vystrašená, pretože lekári a sestričky mi hovorili, aby som si ho držala na hrudi a snažila sa ho dojčiť, že všetko bude v poriadku.“

Skutočnosť bola taká, že Jillian nemala mlieko, ktorým by mohla kŕmiť svoje dieťa. Len 19 dní po Landonovom narodení sa rodičia rozhodli odpojiť dieťa od prístrojov, ktoré ho udržiavali pri živote. Pozorovali, ako ich dieťa zomiera bez toho, aby čokoľvek urobili.

Nesprávne lekárske pokyny a nesprávny postup

O päť rokov neskôr sa Jillian rozhodla verejne prehovoriť o smrti svojho syna, aby varovala ostatných pred problémom dojčenia. V ideálnom prípade by malo byť novorodeniatko dojčené aspoň 6 mesiacov. Ženy by si však mali byť vedomé rizík, ako je nedostatočná tvorba mlieka, a toho, že v prípade potreby nie je nič zlé na používaní umelého mlieka.

Malý Landon zomrel na hypoxickú ischemickú encefalopatiu, poranenie mozgu spôsobené nedostatkom kyslíka, ktorý spôsobil zástavu srdca a dehydratáciu s vysokou hladinou sodíka. Z Landonovej zdravotnej dokumentácie vyplýva, že dieťa sa narodilo cisárskym rezom, pretože počas pôrodu nemala dostatok kyslíka.

Jillian na svojom blogu tiež napísala, že laktačná poradkyňa jej povedala, že dieťa je v poriadku, ale že jej tvorba mlieka mohla byť ohrozená, pretože jej bol diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov.

Jillian by chcela všetkých varovať

„Chcem, aby sa nikto neobviňoval z toho, že nemôže dojčiť. Najdôležitejšie je, aby vaše dieťa dostávalo potrebnú výživu. Nie som proti dojčeniu, ale keby som vtedy nedojčila, moje dieťa by pravdepodobne ešte žilo.“

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.