Počas pôrodu upadla do kómy. Keď sa zobudila, prišiel ďalší úder…

Počas pôrodu upadla do kómy. Keď sa zobudila, prišiel ďalší úder…

8 marca, 2022 0 Od Redakcia

Louise Prashad (28) z Yorku utrpela nepredstaviteľnú bolesť, keď nediagnostikovaný stav viedol k strašným následkom.

Keď Louise Prashad v roku 2015 zistila, že čaká dvojičky, bola neskutočne šťastná – aj keď trochu prekvapená. „S mojím terajším manželom Maxom sme boli spolu len rok,“ povedala Louise, ktorá má teraz 28 rokov. V tom čase len 21-ročná Louise z Yorku povedala, že tehotenstvo bolo „šťastnou udalosťou“, o ktorej sa dozvedela, až keď išla do nemocnice s bolesťami žalúdka. „Nechali si ma tam cez noc a pozorovali ma. Vtedy som zistila, že som asi v ôsmom týždni tehotenstva,“ povedala.

Po počiatočnom náraze na ceste Louise hovorí, že zvyšok jej tehotenstva s Miou a Leom prebehol hladko, až kým nebola v šiestom mesiaci, vtedy začali problémy.

„Mala som bolesti brucha, krvácanie z nosa, z úst, žltú kožu, krvácanie z pošvy,“ spomínala. „Bola som extrémne smädná až do bodu, keď som každý deň jedla nanuky a pila extrémne veľa vody. „Cítila som sa ako pred smrťou.“ Vystrašená Louise so svojimi príznakmi niekoľkokrát navštívila nemocnicu, no zakaždým ju poslali domov a povedali jej, že ide len o štandardné tehotenstvo dvojčiat, ktoré je vždy o niečo ťažšie.

Nakoniec, keď bola Louise v 37. týždni a troch dňoch tehotenstva, išla na A&E s krvácaním z pošvy, no opäť ju poslali domov a povedali jej, že ešte nie je čas na pôrod.

„Šesť hodín po tom, ako som sa vrátila domov, som zvracala krv,“ spomínala. „Môj manžel sa chystal ísť do práce. Ale keby už odišiel a vrátil sa domov neskôr v noci, bola by som mŕtva“ Max zavolal sanitku a Louise urýchlene previezli do nemocnice – ale nič si nepamätá.

„Max mi povedal, že som mala otravu krvi a zlyhalo mi viacero orgánov. Potom mladší lekár potvrdil Maxovi, že Mii a Leovi netĺklo srdce. „Uviedli ma do indukovanej kómy a previezli do St James’s Hospital v Leeds.“ Keď prišla do nemocnice, Louise podstúpila cisársky rez, aby porodila dvojčatá – tragicky sa však narodili mŕtve. „Mala som 10% šancu, že prežijem cisársky rez,“ povedala Louise. Zatiaľ čo jeho partnerka bola v bezvedomí, lekári povedali Maxovi, že Louise mala akútne stukovatenie pečene počas tehotenstva, ktoré nebolo diagnostikované.

Zriedkavý, ale neuveriteľne vážny stav môže viesť ku komplikáciám plodu a môže mať za následok smrť dieťaťa a matky.

Zatiaľ čo sa Max modlil, aby sa Louise prebudila, lekári mu tiež povedali, že jej musia urobiť transplantáciu pečene. Dva týždne po tom, čo bola uvedená do kómy, sa Louise prebudila – ale ešte jej nebolo povedané, že jej dvojčatá zomreli. Louise si spomenula: „Týždeň alebo dva som bola úplne mimo . Mala som halucinácie a všetkých som sa bála. Úplne som stratila pamäť.“ Jedného dňa, vo chvíli keď jej začínali byť veci jasnejšie, spoznala svoju mamu, ktorá oznámila, že Mia a Leo neprežili.

„Neverila som jej,“ spomenula si Louise. Akonáhle sa však desivá realita potvrdila, dala si za úlohu zamerať sa na fyzioterapiu a vstať z nemocničného lôžka, aby mohla navštíviť svoje deti v nemocničnej kaplnke odpočinku.
„Najprv som si nebola istá či budem môcť ísť. Nevedela som si predstaviť, že ich neuvidím živé. Ale boli to moje deti a potrebovala som ich vidieť. „Vyzerali, akoby sa mohli každú chvíľu zobudiť. Bolo to srdcervúce.“

Louise, ktorá ide domov bez svojich dvojčiat, hovorí, že nevie ako to s Maxom zvládli, ale je vďačná, že majú jeden druhého.

Dvojicu podporila Tommy’s, najväčšia britská charitatívna organizácia pre stratu detí, ktorá im pomohla smútiť. Charita financuje priekopnícky výskum príčin straty dieťaťa a podporuje ženy a ich partnerov v takom ťažkom období. Kým si Louise zvykla na život s transplantovanou pečeňou, lekári jej povedali, že musí počkať rok, kým sa pokúsi o ďalšie bábätko.

A o niečo viac ako rok po ich strate, keď boli na svadobnej ceste, pár zistil, že opäť čakajú. „Cítila som čistý adrenalín,“ povedala Louise. „Dodnes neviem, ako som sa cez to tehotenstvo dostala. „Každá bolesť ma prinútili myslieť si, že niečo nie je v poriadku. Až keď som mala cisársky rez a dali mi ju do náručia, uverila som, že je naozaj tu.“ Louise a Max dali svojej dcérke meno Ava, ktorá sa narodila zdravá. „Bola to čistá úľava a údiv.

Aj keď sa dvojica veľmi tešila, že privítala Avu na svete, stále smútili za Miou a Leom a podnikli právne kroky proti York a Scarborough Teaching Hospitals NHS Foundation Trust.

Minulý rok Trust priznal, že v dôsledku „zlyhania v starostlivosti“  to viedlo k mŕtvemu narodeniu dvojčiat. Keď bola Louise fyzicky schopná, začala behať, aby si pomohla vyrovnať sa so smútkom zo straty svojich detí. „Dalo mi to priestor, ktorý som potrebovala.

V roku 2019 sa prihlásila do súťaže York 10k a bežala na pamiatku Mii a Lea pre Tommyho charitu. Potom povedala, že začala behať aj ďalšie preteky v mene Tommyho. Zatiaľ čo beh pomohol Louise s jej smútkom, na svojej materskej ceste zažila niekoľko ďalších srdcervúcich neúspechov. Louise zistila, že je opäť tehotná v roku 2020 – no pri skorej kontrole jej povedali, že opäť čaká dvojičky.

„Bolo to traumatické. Jednoducho som tomu nemohla uveriť,“ povedala. „S mojimi lekármi sa veľa diskutovalo a radili sa s odborníkmi v Londýne. „Padlo rozhodnutie, že nemôžem pokračovať v tehotenstve dvojčiat. V 20. týždni som musela podstúpiť zmenšenie plodu, čo znamenalo rozlúčku s ďalším dieťaťom.“ Keď sa jej syn Nico v poriadku narodil, Louise bola šťastná, ale tiež smútila za Nilou, ktorá sa nedožila úplného pôrodu.

„Môj syn mal mať dvojča,“ povedala.

Louise a Max opäť podporili Tommy’s a ona pokračovala v behu, aby pomohla prekonať jej smútok. Od roku 2019 Louise odbehla 110 pretekov, cez väčšinu z nich zbierala financie pre Tommy’s. „Veľmi ma podporovali. Chcela som im to trochu vrátiť,“ povedala. Louise sa pripravuje na odložený polmaratón London Landmarks, 3. apríla pre Tommy’s a jej cieľom je dosiahnuť super rýchly čas pod jednu hodinu a 50 minút.

Povedala: „Lekári povedali, že nebudem schopná robiť takéto veci. Povedali, že už nikdy nebudem pracovať na plný úväzok a mysleli si, že moja dĺžka života sa skráti až o 20 rokov. „Ale ja patrím k ľuďom, ktorí radi dokazujú, že sa ľudia mýlia. Môj darca mi dal dar života a ja chcem žiť každý deň pre nich- Miu, Lea a Nilu.

Je neuveriteľné, čo všetko musela táto žena zvládnuť. Zdieľajte jej príbeh aj so svojimi priateľmi. My jej prajeme už len radosť a krásne chvíle s jej rodinkou…💕💕