Podľa srbského politológa Zoriča by Slovensko malo zaniknúť, respektíve rozdeliť sa medzi ostatné štáty.

Podľa srbského politológa Zoriča by Slovensko malo zaniknúť, respektíve rozdeliť sa medzi ostatné štáty.

3 apríla, 2022 0 Od Redakcia
Pravda.ru : Slovensko možno rozdeliť medzi ostatné štáty

Ruský denník Pravda zverejnil komentár srbského politológa Tihomira Zoriča, podľa ktorého treba prekresliť mapu Európy tak, aby po vojne na Ukrajine zavládla v regióne stabilita a mier.

Podľa Zoričovho scenára by Slovensko malo zaniknúť, respektíve rozdeliť sa medzi ostatné štáty.

Slovensko je podľa Zoriča „najpriemernejším štátom Európy“ a tak by vôbec neprekážalo, ak by sa rozdelilo medzi tie ostatné. Konštatuje, že slovenské „obyvateľstvo je rozdelené, hlavné mesto na západe nemá nič, čo by ho spájalo s tými, čo žijú na východe.“

Podľa neho je riešenie je jasné, východnú časť Slovenska treba pripojiť k Ukrajine, konkrétne k Veľkej Halíči.

Následne si „poradil“ aj s ostatnými časťami Slovenska. „Južné Slovensko sa chce pripojiť k Maďarsku, kým západní Slováci majú nostalgiou za spoločným štátom s Českom. Riešenie je jasné,“ domnieva sa ruská Pravda.

Celkovo Ukrajinu by autor rozdelil na dve časti. Východná aj s Kyjevom by tvorila konfederáciu s Ruskom, kým západná v centre s mestom Ľvov by vytvorila nový štát zvaný Veľký Halič. Práve jej súčasťou by bol aj východ Slovenska. Podľa predstáv autora by potom Veľký Halič mohol žiadať o členstvo v EÚ a orientovať sa viac na Západ než na Východ.

Tieto choré predstavy autora vychádzajú samozrejme z premisy, že Rusko vyhrá vojnu na Ukrajine a podarí sa mu krajinu rozdeliť. Ukazujú, ako životne dôležité pre Slovensko je nedopustiť, aby sa tak stalo. Na Ukrajine sa bojuje aj za nás.

Daily Mail: Referendum v Luhansku o pripojení k Rusku

Leonid Pasečnik, vodca samozvanej Luhanskej ľudovej republiky, oznámil, že chce usporiadať referendum o pripojení sa k Rusku. Luhansko ako štát uznáva pritom práve iba Rusko, ktoré podobným spôsobom anektovalo aj Krym. Kyjev dal v reakcii najavo, že referendum na okupovanom území bude považovať za neplatné, uvádza Daily mail.

„Myslím, že v najbližšej dobe sa na území Luhanska uskutoční referendum, v ktorom ľudia uplatnia svoje absolútne právo a vyjadria názor na pripojenie sa k Ruskej federácii,“ uviedol Pasečnikov. „Všetky falošné referendá na dočasne okupovaných územiach sú neplatné a nebudú mať žiadnu právnu váhu,“ reagoval Oleh Nikolenko, hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.

Je pritom veľmi pravdepodobné, že podobný postup chystá aj Donecká ľudová republika. Opakoval by sa tým krymský scenár, keď Rusko pripojilo polostrov ku svojmu územiu po referende na územiach, ktoré vojenskou agresiou odtrhlo od Ukrajiny. Rusko sa tým podľa Daily Mail snaží o rozdelenie Ukrajiny podobne ako v Kórei, kde po vojne vznikli dva štáty, Južná a Severná Kórea. Trefné.

 

Zdroj: Zolo Mikeš, aktuality.ak