Senzácia! Máme vakcínu proti rakovine?

Senzácia! Máme vakcínu proti rakovine?

5 marca, 2023 0 Od Redakcia

Vedci tvrdia, že vakcína proti rakovine, ktorá, ako dúfajú, bude liečiť rakovinu prsníka, by mohla byť verejnosti k dispozícii v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Experimentálna vakcína, ktorá má naučiť telo bojovať s rakovinou prsníka, prešla prvou fázou klinických skúšok a vedci tvrdia, že vakcíny proti iným typom rakoviny sú na obzore skôr, ako si myslíme, uvádza portál insider.com.

Vakcína proti rakovine prsníka pochádza z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity, kde vedci pracujú na liečbe rôznych druhov rakoviny. Nora Disisová, vedúca výskumníčka a riaditeľka UW Cancer Vaccine Institute, uviedla, že terapeutická vakcína proti rakovine by mala byť pacientom k dispozícii v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Pomoc pacientom po transplantácii

Rôzne dávky experimentálnej vakcíny dostalo 66 žien s pokročilou rakovinou prsníka. Všetky predtým podstúpili liečbu rakoviny, takže ochorenie buď stagnovalo, alebo prešlo do remisie. U všetkých bolo vysoké riziko recidívy rakoviny. Vakcína bola navrhnutá tak, aby vyvolala imunitnú odpoveď na typ proteínu nazývaného HER2, ktorý sa podieľa na približne 30 % prípadov rakoviny prsníka.

Tento proteín sa nachádza v mnohých typoch buniek, ale niektoré agresívne bunky rakoviny prsníka produkujú až 100-krát viac HER2 ako normálne bunky. HER2-pozitívne karcinómy prsníka majú väčšiu pravdepodobnosť recidívy po liečbe a sú lepšie rozpoznané zabíjajúcimi bunkami imunitného systému. Vedci dúfajú, že vakcína naučí imunitný systém útočiť na rakovinové bunky a zároveň nepoškodí zdravé bunky.

Štúdia zistila, že 80 % žien, ktoré dostali vakcínu, prežilo desaťročné obdobie štúdie, čo je oveľa viac ako päťročné prežívanie, ktoré sa pri tomto type rakoviny očakáva na úrovni 50 %. V súčasnosti prebieha druhá fáza testovania vakcíny, aby sa posúdila jej účinnosť. Vedci testujú aj dve ďalšie vakcíny na boj proti rakovine prsníka a vyvíjajú vakcíny proti rakovine vaječníkov, hrubého čreva, pľúc, močového mechúra a prostaty.