Slávna kráľovná krásy dostala rakovinu v nechtovom salóne! Teraz varuje všetkých!

Slávna kráľovná krásy dostala rakovinu v nechtovom salóne! Teraz varuje všetkých!

23 novembra, 2023 0 Od Redakcia

Miss Illinois, 20-ročná Karolína Jasko, prezradila, že rakovinu kože jej diagnostikovali v 18 rokoch po tom, ako si pravidelne nechávala robiť nechty. Karolína si všimla čiernu čiaru na nechte palca a išla rovno k lekárovi, aby zistila, čo je príčinou. Diagnóza bola melanóm.

Teraz má na palci jazvu po rakovine a spolu s ňou prišla o niekoľko nechtov. Účastníčka súťaže Miss USA chce zvýšiť povedomie o možnom nebezpečenstve UV-A žiarenia, ktoré sa používa v gélovej manikúre. Lekári Karolíne povedali, že príčinou vzniku rakoviny je gélová manikúra.

Palec má zjazvený a z niekoľkých ďalších prstov jej vypadali nechty. Rozhodla sa prehovoriť a upozorniť na potenciálne nebezpečenstvo UV-A žiarenia.

“Pod nechtami som mala čiernu čiaru, ktorú som si nikdy nevšimla, pretože boli vždy nalakované. Lekár mi povedal, že som to pravdepodobne dostala v nechtovom salóne, kde používajú UV-A žiarenie.”

Používajú sa tu lampy vyžarujúce UV-A žiarenie, vďaka ktorému je gél lak trvácny. Doktorka Carolyn Jacobsynová uviedla, že Karolína bola vystavená ešte väčšiemu riziku, pretože v jej rodine sa vyskytol melanóm. Lekári varujú všetkých pred nebezpečenstvom UV-A svetiel a odporúčajú, aby sa tí, ktorí ich používajú, natierali opaľovacím krémom.

UV-A lúče prenikajú do pokožky, poškodzujú DNA a kolagén, čo môže spôsobiť predčasné starnutie a zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými!