Smrteľný útok medveďa na Slovensku. Naháňal dvojicu turistov, žena jeho vyčíňanie neprežila…

Smrteľný útok medveďa na Slovensku. Naháňal dvojicu turistov, žena jeho vyčíňanie neprežila…

17 marca, 2024 0 Od Redakcia

Na Slovensku sa odohral tragický incident, pri ktorom medveď hnedý napadol dvojicu turistov v Demänovskej doline v okrese Liptovský Mikuláš.

Došlo k tomu v piatok večer v oblasti mimo značenej turistickej trasy, ktorá je husto zalesnená. Turisti, muž a žena z Bieloruska, sa pred medveďom dali na útek každý iným smerom.

Zatiaľ čo muž vyviazol bez vážnejších zranení, 31-ročná žena útok neprežila. Jej telo bolo nájdené záchranármi neskôr večer, potom čo ich muž privolal na pomoc. Polícia a horská záchranná služba dorazili na miesto krátko po oznámení na tiesňovú linku.

Záchranári museli medveďa, ktorý sa stále pohyboval blízko, odohnať varovnými výstrelmi. Príčina smrti ženy zatiaľ nie je jasná – či zahynula pri páde alebo priamo následkom medvedieho útoku.

Úrady sľubujú, že informácie nezatají a zverejní ich, pokiaľ išlo o priame usmrtenie medveďom. Nejde o prvý incident tohto druhu, v posledných rokoch došlo na Slovensku k niekoľkým medvedím útokom vrátane jedného smrteľného v roku 2021. strany EÚ.

Avšak odborníci tvrdia, že populácia medveďov na Slovensku sa nezvyšuje a zostáva stabilná okolo 1275 jedincov. Slovenské ministerstvo životného prostredia chce spoločne s Rumunskom navrhnúť preradenie medveďov na zoznam chránených druhov, aby bolo možné ich počty regulovať odstrelom.