10 negatívnych účinkov nadmernej láskavosti, o ktorých by ste mali vedieť!

10 negatívnych účinkov nadmernej láskavosti, o ktorých by ste mali vedieť!

16 marca, 2024 0 Od Redakcia

Všetci sa učíme, že máme byť k druhým milí. Bolo nám povedané, že nám pomáha nadväzovať nové priateľstvá a priťahuje do nášho života pozitívnu karmickú energiu. Svet však nie je taký dokonalý a dobrí ľudia nie vždy dostanú odmenu, ktorú si za svoju láskavosť zaslúžia. V skutočnosti sú za to niekedy potrestaní a ich láskavosť sa môže zdať ako prekliatie.

Z toho vyplýva, že by ste nemali byť ani „príliš dobrí“. Príliš veľa dobrej vôle môže spôsobiť mnoho problémov. Ak ste teda príliš dobrí, pravdepodobne ste sa už stretli s nasledujúcim.

1. Využívanie

V konkurenčnej situácii je vhodné byť milý, ale nie príliš. Ostatní s vami súperia o to, aby ste boli lepší a vy o to budete musieť bojovať. Môžu sa vás tiež pokúsiť manipulovať, aby sa dostali dopredu. Nedovoľte, aby vás niekto zneužíval. Venujte pozornosť situácii a konajte podľa nej.

2. Nerešpektovanie vašich hraníc

Pretože ste dobrý človek, nehádate sa s ostatnými. Myslia si, že ste im dali povolenie, aby po vás šliapali. Snažia sa ísť až za vaše hranice, aby si vyskúšali, kam až môžu zájsť.

3. Ľahostajnosť ostatných

Nie každý je súcitný. Niektorí ľudia urobia čokoľvek, aby získali to, čo chcú. Nezáleží im na pocitoch iných ľudí. Sú sebeckí a pravdepodobne si to ani neuvedomujú. Môže to byť pre nich prirodzený poriadok vecí alebo jednoducho v určitom okamihu prestali byť dobrí. Musíte byť vytrvalí a otvorene hovoriť o svojich potrebách.

4. Nevenujete si dostatočnú pozornosť

Dobrí ľudia majú tendenciu investovať veľa času a energie do blaha druhých. Neradi vidia, keď je niekto smutný, a preto mu ponúkajú pomoc. Problémom je, že sa tým spotrebuje príliš veľa ich zdrojov a energie. Nie každý si zaslúži vašu láskavosť. A najdôležitejšou osobou, ktorá to potrebuje, ste vy sami.

5. Problémy s dôverou

Mnohí ľudia sú podozrievaví voči milým ľuďom, pretože si myslia, že môžu mať skryté motívy. Nerobte si s tým veľké starosti. Nemôžete za to. Vyjadrite svoj názor, buďte trpezliví a jedného dňa vám určite odpovedia láskavo.

6. Skreslenie vnímania

Všetci chceme byť v dobrej spoločnosti. Najlepším riešením je obklopiť dobrého človeka rovnako dobrými priateľmi. Vďaka nim sa cítite bezpečne. Niekedy však dobrí ľudia kvôli svojej láskavosti pomáhajú ľuďom, ktorí si ich nevážia. A vy ste ten, kto sa nakoniec zraní. Musíte byť obozretní.

7. Nespokojnosť

Nespokojnosť je hrozný pocit. Ničí priateľstvá, romantické vzťahy a vyvoláva problémy s dôverou. Skôr či neskôr sa s týmto pocitom stretnú všetci dobrí ľudia.

8. Neodôvodnené ospravedlnenia

Dobrí ľudia neradi vidia, keď ostatní trpia. Preto majú tendenciu ospravedlniť sa aj vtedy, keď v skutočnosti za nič nemôžu, len aby urobili druhému radosť. Problémom je, že ospravedlnenie prináša aj pocit viny. To znamená, že keď sa ospravedlníte, beriete na seba vinu, aj keď ste sa neprevinili.

9. Príliš veľká zodpovednosť

Ak ste príliš dobrí, je pre vás ťažké povedať ľuďom nie. Neradi vidíte ostatných smutných. V dôsledku toho ste zaťažení toľkými povinnosťami, že ich len ťažko zvládate. Váš sklon ku kompromisom z vás robí ľahký cieľ manipulácie. Naučte sa povedať nie.

10. Návnada pre toxických ľudí

Toxickí ľudia ovplyvňujú ostatných. A ich obľúbeným cieľom sú dobrí ľudia. Priťahujete manipulatívne a narcistické povahy, pretože si jasne neurčujete hranice. Ak chcete zistiť či ste sa stali obeťou manipulácie, pozorujte týchto ľudí a uvidíte, ako nedôsledne konajú. Nedovoľte, aby vaša dobrota zatienila vaše myslenie.

Láskavosť je skutočne obdivuhodná vlastnosť, ale ak to s ňou preháňate, môžete si ublížiť. Najdôležitejšie v živote je udržať si rovnováhu. Buďte vždy sebavedomí, niekedy dokonca trochu sebeckí. Dbajte na to, aby ste si vždy zachovali svoj osobný priestor, ale nikdy sa neprestávajte správať láskavo k ostatným.

Zdieľajte aj s ostatnými!