Strach z opičích kiahní: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť…

Strach z opičích kiahní: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť…

5 júla, 2022 0 Od Redakcia

Opičie kiahne sa rýchlo šíria a Svetová zdravotnícka organizácia zvolala mimoriadne stretnutie, na ktorom sa bude o tejto chorobe diskutovať. Podľa britského denníka Telegraph WHO sa zvolalo mimoriadne zasadnutie, keďže prvé prípady boli potvrdené vo Francúzsku, Nemecku a Belgicku.

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge vyjadril obavy, že šírenie opičích kiahní by sa mohlo na starom kontinente urýchliť, pretože ľudia sa v letných mesiacoch stretávajú na večierkoch a festivaloch. Ako zdôraznil, „keďže v európskom regióne vstupujeme do letnej sezóny s masovými stretnutiami, festivalmi a večierkami, obávam sa, že prenos by sa mohol zrýchliť, keďže v súčasnosti sú zistené prípady medzi osobami zapojenými do sexuálnej aktivity a príznaky sú pre mnohých neznáme“.

Okrem toho Spojené kráľovstvo, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Portugalsko, Švédsko, Kanada, Austrália a Spojené štáty hlásia ochorenie endemické v niektorých častiach Afriky, pričom počet prípadov v Európe už prekročil 100, poznamenala agentúra Reuters.

Podľa údajov akademika z Oxfordskej univerzity je ich počet bližšie k 1300. Španielsko, Portugalsko, Kanada a USA oznámili, že na svojom území zistili výskyt opičích kiahní alebo niečoho podobného. Španielsko a Portugalsko uviedli, že zistili celkovo približne 40 podozrivých alebo potvrdených prípadov ochorenia, čo ich zdravotnícke orgány prinútilo vyhlásiť národnú zdravotnú pohotovosť.

V Kanade včera v Montreale vyšetrovali viac ako tucet podozrivých prípadov, informovala štátna rozhlasová stanica Radio-Canada s odvolaním sa na zdravotnícke úrady mesta. V USA bol v štáte Massachusetts pozitívne testovaný na túto chorobu muž, ktorý nedávno navštívil Kanadu.

Čo sú opičie kiahne?

Ide o pomerne zriedkavé ochorenie spôsobené vírusom (poxvirus), ktorý patrí do rovnakej čeľade ako vírus pravých kiahní a zvyčajne sa šíri medzi opicami v strednej a západnej Afrike, kde je endemický, ale pravidelne preskakuje na ľudí a doteraz spôsobil malé epidémie.

Prvýkrát bola identifikovaná u laboratórnych opíc v roku 1958 a prvý prípad infekcie u človeka bol zaznamenaný v roku 1970 v Konžskej republike.

Neštovice u opíc boli eradikované v roku 1980. Hoci je miernejšia a väčšina pacientov sa zotaví do niekoľkých týždňov, v zriedkavých prípadoch môže byť smrteľná. Medzi jej príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov, opuch lymfatických uzlín, zimnica a únava. U pacientov sa môžu objaviť aj kožné vyrážky, ktoré často začínajú na tvári a šíria sa na iné časti tela vrátane pohlavných orgánov.

Na opičie kiahne, ktoré sa prenášajú kontaktom s infikovaným pacientom alebo jeho telesnými tekutinami vrátane slín, neexistuje liek.

Ochorenie sa zvyčajne vyrieši samo a medzi ľuďmi je zatiaľ málo nákazlivé.

Úrady sa vo všeobecnosti snažia o upokojenie a zdôrazňujú, že choroba nie je medzi ľuďmi vysoko nákazlivá.

Nárast počtu ohnísk však vyvoláva obavy a WHO v pondelok uviedla, že sa podrobne zaoberá skutočnosťou, že niektoré z ohnísk v Británii sa zrejme preniesli v komunite homosexuálov. „Zaznamenávame prenos medzi mužmi, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, čo je nová informácia, ktorú musíme poriadne preskúmať, aby sme lepšie pochopili dynamiku,“ povedal Ibrahima Soché Fall, zástupca generálneho riaditeľa WHO pre reakciu na núdzové situácie.

Napriek tomu „opičie kiahne môže preniesť ktokoľvek bez ohľadu na sexuálnu orientáciu“, konštatuje americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).