Štvorročná Ivy s Downovým syndrómom má svoju bábiku, ktorá vyzerá ako ona a dodáva jej silu…

Štvorročná Ivy s Downovým syndrómom má svoju bábiku, ktorá vyzerá ako ona a dodáva jej silu…

10 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Dôležitá je reprezentácia a viditeľnosť v televízii, vo filmoch, v spoločnosti, v každodennom živote a dokonca aj v hračkách. Štvorročná Ivy má Downov syndróm a jej matka Lindsay Filicková jej vytvorila účet na Instagrame. Moja neuveriteľná Ivy má viac ako 27-tisíc sledovateľov a viac ako 2000 príspevkov. Mladá matka zverejňuje fotografie a videá svojho dievčatka, aby zvýšila povedomie o Downovom syndróme a ukázala krásu rozmanitosti.

„Musím priznať, že som sa bála. Bála som sa, že kvôli chromozómu navyše bude moje dieťa v očiach sveta vyzerať menejcenné. Žiaľ, stále existujú ľudia, ktorí si myslia, že je menejcenná, pretože je iná,“ píše v jednom zo svojich blogov.

Lindsay často hovorí o rozmanitosti, o tom, akí sú ľudia s Downovým syndrómom výnimoční, ale aj o stereotypoch, ktoré v roku 2022 stále pretrvávajú: „Zdravotné postihnutie nie je zlé alebo smutné slovo. Je to jedno z mnohých slov, ktoré ľudia používajú na opis stavu.“

Je tiež presvedčená, že pre deti s Downovým syndrómom a inými špeciálnymi potrebami je dôležité, aby cítili, že nie sú samé, že tak ako každý človek je výnimočný, aj ony sú výnimočné a majú svoju jedinečnú krásu.

Pred rokom Lindsay darovala svojej dcére bábiku s „Downovým syndrómom“. Zdá sa, že Ivy si túto hračku mimoriadne obľúbila a mladá mamička už viackrát zverejnila na Instagrame fotografie malého dievčatka s bábikou.

„Dnes sa s vami podelím o niečo, čo považujem za veľmi dôležité. Každý človek si zaslúži vidieť vo filmoch, knihách, reklamách a hrách niekoho, kto vyzerá ako on. Žiaľ, už príliš dlho to tak nie je. V tom, čo sledujeme, čítame a hráme, by mali byť zastúpení ľudia každej rasy, schopností, typu postavy, pohlavia, náboženstva atď.“

Bábika sa veľmi podobá na dievčatko, dokonca aj farbou vlasov. Mnohí z Lindsayiných sledovateľov sú tiež rodičmi iných detí s Downovým syndrómom a rýchlo sa jej pýtali, kde by aj oni mohli nájsť podobné hračky pre svoje deti.

Treba si uvedomiť, že každý z nás je jedinečný 💕…