Takto dnes vyzerá jediné dieťa narodené a vychované v Černobyle…

Takto dnes vyzerá jediné dieťa narodené a vychované v Černobyle…

1 apríla, 2024 0 Od Redakcia

Na prvý pohľad vyzerá ako úplne obyčajné 25 ročné dievča, ale jej jedinečnosť spočíva v tom, že je jediným dieťaťom, ktoré sa narodilo a vyrastalo v Černobyle po jadrovej havárii, a tak je symbolom znovuzrodenia po najhoršej jadrovej havárii v dejinách ľudstva.

Mladé ukrajinské dievča sa narodilo v bezprostrednej blízkosti štvrtého bloku reaktora. Hoci od katastrofálneho výbuchu 26. apríla 1986 uplynuli už viac ako tri desaťročia, o príbehu dieťaťa, ktoré sa narodilo tak blízko kontaminovaného miesta, sa stále veľa diskutuje.

Počas prvých 50 mesiacov po výbuchu jadrovej elektrárne bolo evakuovaných približne 336 000 ľudí a ďalších 125 000 ľudí prišlo o život v dôsledku radiácie.

Narodenie Mariky bolo prekvapením

Michail a Lýdia Sovenkovci boli jedni z mála, ktorí sa po výbuchu rozhodli neopustiť región a zostali tam nelegálne. Radšej zostali vo svojom dome, vzdialenom len 30 km od reaktora 4, pretože štát im po katastrofe neponúkol nový domov. Michail Sovenko bol jedným z hasičov, ktorí boli v osudnú noc povolaní do služby.

13 rokov po výbuchu, v júni 1999, sa narodila Mariyka. Keďže Lýdia nevedela, že je tehotná, kým nezačala rodiť, nedostala lekársku pomoc, takže jej manžel jej pomohol porodiť a prestrihnúť pupočnú šnúru.

Rodičia vychovávali svoju dcéru len niekoľko desiatok kilometrov od miesta tragédie, v toxickom prostredí s extrémne vysokou úrovňou radiácie. Životné podmienky boli veľmi zlé, dcéra sa živila mliekom od miestnych kráv a rybami ulovenými v kontaminovaných vodách.

„Nie je to mutant“

Krátko po narodení Mariyky sa rozšírila správa, že sa v blízkosti černobyľskej jadrovej elektrárne narodilo dieťa. Lýdiu a Michaila označili za zločincov a nariadili im, aby okamžite opustili oblasť, ale oni to stále odmietali. Mariyka sa presťahovala až keď mala 7 rokov, keď musela chodiť do školy, ale len na školský rok.

Hoci bola Mariyka od detstva vystavená vysokej úrovni radiácie, zdá sa, že je úplne zdravá a nie je na nej nič nezvyčajné. V súčasnosti má 25 rokov, pracuje v bare, študuje na univerzite a chce pracovať v hotelierstve.

„Nie je mutant, nemá dve hlavy. Je to milé dievča.“ – uviedla matka dievčaťa pre Daily Mail.

Mariyka nemala obyčajné detstvo a vždy pociťovala nedostatok kamarátov na hranie. Skutočnosť, že vyrastala v oblasti, kde nemala žiadnych susedov a kde mali návštevníci vstup zakázaný, ju pripravila o možnosť stretávať sa s inými deťmi v jej veku. Mariyka sa zdráha hovoriť o svojej minulosti, ale priznáva, že sa nachádza vo veľkej životnej fáze.

„Darí sa mi veľmi dobre. Pracujem, živím sa sama.“ – Mariyka v rozhovore pre Sunday Express v roku 2019.

Hoci Mariyka teraz žije a pracuje mimo kontaminovanej oblasti, občas dostane povolenie navštíviť svoju matku, ktorá naďalej žije v tej istej oblasti. Hovorí, že je veľmi hrdá na to, že jej dcéra našla svoje miesto v živote napriek mimoriadnym a nepriaznivým okolnostiam, do ktorých sa narodila.