Tehotná žena nastúpila do autobusu, ale nebolo tam miesto. To, čo cestujúci urobili, je na zaplakanie!

Tehotná žena nastúpila do autobusu, ale nebolo tam miesto. To, čo cestujúci urobili, je na zaplakanie!

12 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Cestovanie verejnou dopravou nie je žiadna sláva, najmä pri každodennom používaní. Nie že by bolo lepšie jazdiť autom v dopravných zápchach alebo možno niekde manévrovať na bicykli…Nikto vám nepovie (najmä ak máte viac ako 30 alebo 40 rokov), čo by ste mali a nemali robiť každý deň, aby ste boli znesiteľným členom spoločnosti, ale s trochou zdravého rozumu môžete sami zistiť, že na to netreba veľa rozumu.

Napríklad je slušné uvoľniť tehotnej žene miesto v autobuse alebo ju dokonca pustiť prvú v kilometrovej rade pri pokladni. Samozrejme, za to, že to neurobíte, vám nehrozí žiadna pokuta, ale v noci sa vám bude ľahšie zaspávať. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Úsmev a poďakovanie, ktoré som dostala pri pokladni, keď som tam bola naposledy, pretože som práve nechala prejsť tehotnú ženu, sú nezabudnuteľné. Samozrejme, stal sa aj opačný prípad: v preplnenej (naozaj, sedeli sme takmer na mieste vodiča) verejnej doprave sa statnejšia žena pokúšala cúvnuť medzi sedadlá, až kým zo svojho miesta rýchlo nevyskočila dychtivá mladá žena, aby uvoľnila svoje miesto.

Žena na mladú ženu hlasno zakričala: „Nie som tehotná, som len tučná. Ticho, ktoré nastalo a rozpačité výrazy v tvárach všetkých si možno predstaviť. Moja kamarátka nedávno porodila, keď bola tehotná, vždy sa sťažovala, že ľudia vo verejnej doprave sa nechcú vzdať svojich miest na sedenie.

Problém nemajú starší ľudia, väčšinou sú to mladí a muži, ktorí sa tvária, že nič a nikoho nevidia. “ Čakala som dieťa a bola som už v dosť vysokom štádiu tehotenstva. Potrebovala som ísť do nemocnice a keďže môj manžel pracoval a potreboval auto, išla som hromadnou dopravou.

„Necítila som sa najlepšie, mala som opuchnuté nohy ako „slon“ a nemohla som sa dočkať, až vystúpim z preplneného autobusu, kde nebol ani poriadny vzduch.  Bola som však nemilo prekvapená, keď dvaja mladí muži neboli ochotní uvoľniť miesto. Nehovorila som nič, ale neboli to tínedžeri (aj tí majú niekedy viac chochmesu) a vedia, čo je slušnosť! Smiali sa a snažili sa pozerať z okna, aby si nevšimli ani tehotnú ženu vedľa seba.

Pochopím, prečo niekto, kto je na dôchodku, automaticky dostáva miesto v autobuse, trolejbuse, električke, metre, na zastávkach, v čakárňach atď. Ale nikdy nepochopím, prečo sa dospelý, mladý a zjavne zdravý muž po 30-tke tvári, že nikoho nevidí. Taký je asi dnešný život a spoločnosť…

Čo si o tom myslíte? Mali by mať tehotné ženy v autobuse alebo aj v iných prostriedkoch hromadnej dopravy voľné miesto?

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.