Tieto 3 domáce spotrebiče spotrebujú najviac elektriny vo vašej domácnosti!

Tieto 3 domáce spotrebiče spotrebujú najviac elektriny vo vašej domácnosti!

13 septembra, 2023 0 Od Redakcia

V posledných týždňoch všetko zdraželo a elektrina a plyn, žiaľ, nie sú výnimkou. Ak chcete znížiť svoje mesačné výdavky na minimum, pozrime sa na spotrebiče, ktoré spotrebúvajú najviac elektrickej energie. Vieme však, ktoré spotrebiče v našej domácnosti spotrebujú najviac elektrickej energie?

Odborníci najprv analyzovali spotrebu energie hlavných domácich spotrebičov. Na základe svojej štúdie vypracovali odporúčania, ktoré nám umožnia ušetriť peniaze a spotrebovať menej elektrickej energie takmer bez toho, aby sme si to všimli.

Podľa výpočtov odborníkov spotrebiče, ktoré ročne spotrebujú najviac energie, sú:

  • Chladnička, prvý z troch uvedených spotrebičov, spotrebuje ročne približne 662 kWh. To predstavuje v priemere 19 % celkovej spotreby domácnosti. V tomto prípade spotrebuje domácnosť približne 3 500 kWh ročne.
  • Práčka a sušička bielizne, ktoré sú druhým spotrebičom s najväčšou spotrebou elektrickej energie, s ročnou spotrebou 255 kWh predstavujú 7,4 % spotreby elektrickej energie v domácnosti.
  • Na treťom mieste je umývačka riadu s ročnou spotrebou približne 246 kWh, čo predstavuje 7 % celkovej spotreby energie. Jedným z odporúčaní v tejto súvislosti je vyhnúť sa „fantómovému napájaniu“, t. j. udržiavaniu stroja pod stálym napájaním.
  • To isté platí aj o trvalom napájaní nabíjačiek telefónov. Celá táto zbytočná spotreba môže zvýšiť rodinné účty o 375 až 610 kWh ročne.

Jedným z hlavných tipov na úsporu energie v chladničke je skontrolovať, či je v dostatočnej vzdialenosti od všetkých zdrojov tepla a odmrazovať ju aspoň dvakrát ročne.

Odporúča sa tiež nenastavovať termostat chladničky na príliš nízku teplotu, pretože vnútorná teplota 4 až 6 °C je ideálna na uchovávanie potravín.

Práčka je jedným z najčastejšie používaných spotrebičov v domácnosti. V záujme hospodárnosti sa odporúča používať nízkoteplotné programy a ekologické pracie prostriedky.

Na druhej strane, naplnenie práčky na 95 % namiesto 80 % môže ušetriť viac ako 1800 litrov vody ročne,“ tvrdia odborníci. To isté platí aj pre umývačky riadu, pri ktorých môže použitie úsporného programu znížiť spotrebu energie až o 40 %.

Elektrický sporák stojí ročne 960 kWh elektrickej energie na varenie pre štvorčlennú rodinu. Túto sumu možno znížiť pomocou niekoľkých trikov na úsporu peňazí. Na varenie vody je vhodné používať kanvicu namiesto sporáka. Je dobré postaviť na sporák hrniec veľkosti taniera a prikryť ho pokrievkou. Ak používate rýchlovarnú kanvicu, varenie si vyžaduje menej energie.