Tínedžer chcel pomôcť tým, ktorí mali pocit, že nemajú inú možnosť. Pozrite, čo sa stalo…

Tínedžer chcel pomôcť tým, ktorí mali pocit, že nemajú inú možnosť. Pozrite, čo sa stalo…

27 apríla, 2022 0 Od Redakcia

Matka mohla bezpečne odovzdať svoje novorodeniatko vďaka tínedžerovi z Indiany, ktorý sa mimoriadne usiloval o inštaláciu babyboxu Safe Haven na hasičskej stanici. „Som rád, že matka bezpečne priniesla svoje dieťa do babyboxu, a chcem, aby sa moja tvrdá práca dlho vyplácala,“ povedal vtedy tínedžer.

Keď bol Hunter Wart v nižších ročníkoch strednej školy Columbus North High School, začal zbierať peniaze na inštaláciu babyboxu na hasičskej stanici v Indiane.

Safe Haven Baby Boxes je nezisková organizácia, ktorá má zabrániť opusteniu novorodencov tým, že rodičom poskytne miesto, kde môžu bezpečne nechať svoje deti.

Keď sa do nej vloží dieťa, spustí sa alarm a okamžite sa upozorní záchranný personál. Totožnosť matky sa nikdy nezverejní. Od začiatku programu v roku 2016 nedošlo v Indiane k žiadnemu úmrtiu opustených detí. V roku 2020 bolo do babyboxu bezpečne umiestnených šesť detí a ďalšie štyri štáty dostali svoj vlastný babybox.

Wart chcel pomôcť tým, ktorí mali pocit, že nemajú inú možnosť, a tak začal zbierať kovový šrot a kosiť trávniky. „Bolo to veľa tvrdej práce,“ povedala pre CNN jeho matka Julia Kwasniewski. „Veľa krvi, potu a sĺz.“ Nakoniec dosiahol svoj cieľ 10 000 dolárov, čo stačilo na zakúpenie baby boxu pre hasičský zbor v Seymoure.

Necelý rok po jeho inštalácii zúfalá matka box využila.

„Vo štvrtok približne o 13.30 hod. rodička využila svoje právo podľa zákona Indiany o bezpečnom úkryte a odovzdala svoje novorodené dievčatko do babyboxu hasičského zboru v Seymoure,“ uviedla Monica Kelseyová, zakladateľka a výkonná riaditeľka spoločnosti Safe Haven Baby Boxes, v roku 2020 pre The Tribune. „Za posledných 24 mesiacov je to piatykrát, čo sa v štáte Indiana využila schránka a tretie dieťa, ktoré bolo odovzdané v babyboxe v Indiane za posledných 134 dní.“

Craig Flinn mal v deň odovzdania novorodenca voľno, ale vysvetlil, čo sa stalo.

„Chlapci, ktorí tu (na stanici 3) v tom čase boli, zavolali na veliteľstvo a zavolali náčelníkovi a chlapci boli dosť šokovaní,“ povedal. „Chlap, ktorý sa k dieťaťu dostal ako prvý, bol v miestnosti a je tam záves, ktorý zakrýva škatuľu s dieťaťom, takže totožnosť zostane anonymná.“

„Chlap, ktorý bol v izbe, počul náraz a hneď povedal chlapcom v kuchyni, že v škatuli je dieťa,“ povedal Flinn. „Títo traja išli spolu a vzali dieťa a my sme boli prekvapení, že sa to stalo počas dňa.“ V priebehu niekoľkých sekúnd bol novorodenec, ktorého vek sa odhadoval na približne hodinu, v rukách hasičov.

O niekoľko minút neskôr prišla sanitka, ktorá dieťa, ktoré Wart pomenoval Baby Mia, odviezla do nemocnice, kde sa jej vraj „darí skvele“. Wart, ktorého vyznamenal starosta mesta, povedal, že dúfa, že keď „Baby Mia“ vyrastie, uvidí príbeh o tom, ako bola bezpečne odovzdaná.

Je jasné, že tieto babyboxy fungujú a sú dôležité pre naše komunity. Veľmi dúfam, že sa nám podarí nainštalovať ich viac po celej krajine.

Prosím, podeľte sa o tento príbeh.