Triky pri vykurovaní, ktoré mnoho ľudí nepozná…

Triky pri vykurovaní, ktoré mnoho ľudí nepozná…

17 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Ak chcete zabezpečiť správne a efektívne fungovanie vykurovacieho systému, oplatí sa skontrolovať a v prípade potreby zmodernizovať generátor tepla (kotol), potrubie a prvky vyžarujúce teplo (radiátor).

Kotol

Vykonajte každoročnú údržbu spotrebiča. U mnohých výrobcov je to povinné, pretože je to súčasťou záruky. Vtedy odborník spotrebič vyčistí, skontroluje a v prípade potreby nastaví. V niektorých prípadoch je vhodné kúpiť nový kotol. V tomto prípade by ste mali zvážiť, či chcete kombinovaný kotol len na vykurovanie alebo aj na prípravu teplej vody. Ak máte existujúci radiátorový systém, vyberte si bežný výrobok s uzavretým horákom alebo komínom, zatiaľ čo ak plánujete inštalovať spotrebič v obytnom priestore, môžete sa rozhodnúť len pre uzavretý horák.

Kondenzačný kotol je najlepšou voľbou pre podlahové vykurovanie (plošné vykurovanie) alebo pre kompletnú modernizáciu vykurovania.

Termostat

Zariadenie zabezpečuje stanovenú teplotu zapínaním a vypínaním kotla s ohľadom na vnútornú teplotu. Inštaláciou niektorého z novších modelov môžete minimalizovať náklady napríklad nastavením kotla tak, aby vykuroval domácnosť len vtedy, keď to chcete a keď nie, aby spal.

+1 tip: Znížením teploty o 1 stupeň môžete ušetriť 6 až 11 percent.

Počas vykurovacej sezóny si skontrolujte či vykurovací systém vo vašej domácnosti funguje správne!

Radiátor

Jedným z najčastejších problémov radiátorov je ich upchávanie, netesnosť a nedostatok vzduchu, čo výrazne znižuje ich účinnosť. Preto je dobré chladič prepláchnuť a vypustiť z neho zakalenú vodu. Nezabudnite z času na čas vypustiť vzduch! Odstráni sa tak vzduch, ktorý blokuje prietok vody zo systému, čím sa zefektívni jeho fungovanie.

Výmena starých radiátorov za modernejšie sa zvyčajne oplatí, pretože majú oveľa vyšší tepelný výkon. Pri nákupe majte na pamäti potrebu tepla v miestnosti, ktorá je rovnaká ako tepelné straty. Tá do veľkej miery závisí napríklad od izolácie, kvality okien a umiestnenia miestnosti. Jednoduché, dvojité alebo trojité radiátory s rovnakým výkonom, ale s rôznym dizajnom a veľkosťou, si môžete vybrať podľa priestorových požiadaviek a estetiky.

Napriek mnohým mylným predstavám je podlahové vykurovanie jedným z najvýhodnejších riešení, najmä v miestach s vysokými stropmi.

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.