Učiteľka nosila tie isté šaty 100 dní! Tu je dôvod prečo…

Učiteľka nosila tie isté šaty 100 dní! Tu je dôvod prečo…

28 apríla, 2022 0 Od Redakcia

Určite poznáte ten pocit, keď otvoríte dvere skrine, naslepo si prezeráte oblečenie a vôbec netušíte, čo si dnes oblečiete. S týmto problémom sa stretáva veľa ľudí, najmä žien. Málokto si však uvedomuje, že často máme plný šatník oblečenia, ktoré nenosíme, hoci potrebujeme len niekoľko kúskov, ktoré môžeme kombinovať a vyzerať každý deň inak.

Táto učiteľka nosila 100 dní rovnaké šaty, aby upozornila na škody spôsobené konzumnou spoločnosťou.

Negatívne účinky módy

Julia Mooneyová, učiteľka kreslenia z New Jersey, sa zamyslela nad negatívnym vplyvom rýchlo sa meniacej módy na spoločnosť a životné prostredie. Situácia sa jej zdala znepokojujúca. Preto sa rozhodla upozorniť spoločnosť na tento problém veľmi originálnym spôsobom a pokúsiť sa podporiť udržateľnú spotrebu u všetkých, ktorých by jej nezvyčajný apel oslovil.

Rovnaké oblečenie počas 100 dní

Julia zdieľala svoj prvý príspevok na Instagrame začiatkom augusta 2018, v ktorom oznámila, že bude nosiť rovnaké oblečenie 100 dní a vyzvala ostatných, aby urobili to isté. Niektorí stúpenci považovali jej rozhodnutie za nechutné, ale žena bola presvedčená. Šaty bude pravidelne prať, nosiť ich s rôznymi doplnkami, aby nevyzerali každý deň rovnako a ak sa roztrhnú, zašije si ich.

Nemusí každý deň premýšľať, čo si oblečie.

Jej rozhodnutie jej vlastne uľahčilo život. Každé ráno nemusí premýšľať, čo si oblečie, čo je obzvlášť uvoľňujúce s dvoma malými deťmi, ktoré sú hore od pol siedmej ráno. Navyše sa jej uvoľnilo miesto v skrini, pretože čím menej oblečenia máte, tým menej miesta zaberá.

Juliino rozhodnutie má upozorniť na rýchlo sa meniace módne trendy, ktoré vyvíjajú tlak na celú výrobnú infraštruktúru, čo vedie k situácii, keď sú zisky dôležitejšie ako blaho ľudí. Ľudia nakupujú obrovské množstvo lacného oblečenia, čo núti odevné spoločnosti presúvať svoje továrne do krajín, kde pracovné právo nechráni pracovníkov.

V mnohých krajinách sú napríklad ľudia pracujúci v odevnom priemysle nedostatočne platení a často zamestnávajú deti. Niektorí pracovníci dostávajú 3,5-krát nižší plat, ako potrebujú na dôstojný život so základnou starostlivosťou.

Environmentálne problémy

Nezodpovedná spotreba však vedie aj k environmentálnym problémom. Výroba džínsov spôsobuje rovnaké množstvo emisií skleníkových plynov, ako keby ste autom prešli 112 km. Na výrobu jedného bavlneného trička je potrebných 2 700 litrov vody, čo by priemernému človeku pri bežnej spotrebe vystačilo na 3 až 3,5 roka.

Julia preto vyzýva ľudí, aby si dobre rozmysleli, kým vstúpia do začarovaného kruhu nakupovania oblečenia, jeho nosenia, vyhadzovania a ďalšieho nakupovania. Svojou 100-dňovou výzvou nechcela dosiahnuť, aby ľudia nosili jeden odev tak dlho, ale chcela poukázať na to, že v skutočnosti nepotrebujeme toľko oblečenia.

Zdieľajte prosím jej výzvu aj so svojimi priateľmi a rodinou.