Učiteľka pracovala v tej istej škole 45 rokov, keď zomrela, najväčšie tajomstvo bolo odhalené…

Učiteľka pracovala v tej istej škole 45 rokov, keď zomrela, najväčšie tajomstvo bolo odhalené…

4 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Učitelia tvrdo pracujú za malý plat, aby vychovali ďalšiu generáciu, čo z nich robí prínos spoločnosti. Mnohí učitelia však majú problém s platením vlastných účtov so svojimi nízkymi platmi. Bolo to tak v jednej škole v Dumonte v štáte New Jersey, ale po smrti jednej milovanej učiteľky zažili šokujúce prekvapenie.

Genevieve Via Cava z Dumontu v štáte New Jersey pracovala ako špeciálna pedagogička 45 rokov.

Podľa CNN aj po odchode do dôchodku v 90-tych rokoch naďalej navštevovala svoju bývalú školskú štvrť a bývalých študentov, niekedy dokonca zaskočila do tried.

Bola známa svojimi šetrnými spôsobmi, keď si strihala kupóny, nenosila honosné oblečenie a nemala žiadnu blízku rodinu. Po viac ako štyroch desaťročiach vyučovania, odišla Genevieve v roku 1990 do dôchodku, no stále zostala blízko školskej komunity. Žiaľ, zomrela v roku 2011 vo veku 88 rokov.

Ale to nebol koniec jej príspevkov pre školu. Verejné školy Dumont dostali začiatkom tohto roka šek na 1 milión dolárov z pozostalosti milovanej učiteľky Genevieve Via Cava. Vďaka svojmu skromnému životu, ktorý sa naučila počas Veľkej hospodárskej krízy, sa jej podarilo počas učiteľskej kariéry ušetriť dosť na to, aby dala škole obrovský peňažný prínos.

Školský riaditeľ Emanuele Triggiano nazýva dar Via Cava „požehnaním“.

Pri svojich častých návštevách Via Cava povedala Triggiano o svojej vášni pre svojich študentov a o tom, ako veľmi sa jej páči práca v Dumonte. „Jedného dňa mi potichu povedala, že nahromadila veľkú sumu peňazí a plánovala ich darovať,“ povedal Triggiano, ktorý bol potešený, ale v tom čase nad tým veľmi nepremýšľal.

Triggiano povedal pre NorthJersey.com, že peniaze Via Cava vytvoria štipendijný fond, ktorý pomôže študentom so špeciálnymi potrebami hľadať postsekundárne vzdelanie. Jeden študent získa ročné ocenenie až do výšky 25 000 USD.

Oddanosť Via Cava svojim študentom a komunite nás doslova hreje pri srdci a vďaka jej daru bude jej inšpiratívny odkaz žiť aj v nasledujúcich rokoch.