Úžasný príbeh lekára, ktorý uskutočnil objav v medicíne a zachránil tisíce mladých životov!

Úžasný príbeh lekára, ktorý uskutočnil objav v medicíne a zachránil tisíce mladých životov!

13 marca, 2022 0 Od Redakcia

Teraz už problémy detí so žalúdkom neprivádzajú rodičov k šialenstvu, pretože existujú tisíce spôsobov ako ich vyliečiť. Ale predtým sa aj malé poruchy mohli stať smrteľnými. A to trvalo veľmi dlho, kým jedného pediatra napadla jednoduchá a geniálna myšlienka…

Dnes sa s vami chceme podeliť o úžasný príbeh lekára, ktorý uskutočnil objav v medicíne a zachránil tisíce mladých životov.

Liečivá mrkvová polievka doktora Moreaua

Je strašné na to len pomyslieť, ale pred iba polstoročím bola priemerná dĺžka života človeka o polovicu kratšia ako teraz. Neznamená to, že by naši predkovia žili len do 35-40 rokov, nie. Tento ukazovateľ bol ovplyvnený predovšetkým detskou úmrtnosťou. Pre dieťa bolo problémom nielen narodiť sa do tohto sveta, ale aj dožiť sa dospelosti. Ale čoskoro sa objavil ten, kto mohol všetko zmeniť.

Tento skutočný velikán sa narodil pred sto rokmi v hlavnom meste dnešného Slovinska, ktoré bolo vtedy iba malým mestom Rakúsko-Uhorska.

Ernst Moreau študoval v Rakúsku, v Grazi, kde získal svoj lekársky titul. V roku 1906 získal pediatrickú špecializáciu v Mníchove ao dva roky neskôr sa stal profesorom na univerzite v Heidelbergu.

Počas svojej praxe urobil Moreau mnoho dôležitých objavov. Vďaka nemu bolo možné diagnostikovať detskú mozgovú obrnu. Metóda podľa Moreau spočíva v tom, že pokiaľ v blízkosti hlavy dieťaťa zaznie hlasný zvuk, malo by roztiahnuť ruky a potom ich zovrieť. Absencia tohto reflexu je známkou poranenia alebo poškodenia nervového systému.
Bol to práve Moreau, kto objavil laktobacily a ich výhody pre ľudský organizmus. Ako prvý prišiel so sterilizáciou detských fliaš a vymyslel formulu pre umelú výživu. Len si pomyslite, dnes to poznajú a používajú všetci, ale on bol priekopníkom v pediatrii.

V roku 1908 uskutočnil Moreau svoj najvýznamnejší objav, ktorý mohol byť vysvetlený až po celom storočí. V tom čase bola dojčenská úmrtnosť 25-30 %.

To znamená, že zo 100 detí sa asi 25 nedožilo ani roku. Hlavným dôvodom bola banálna hnačka. Moreau prišiel s najjednoduchším receptom, vďaka ktorému tento počet klesol o polovicu – bežnou mrkvovou polievkou. Recept je banálne jednoduchý: vezmite pol kila mrkvy a urobte z nej pyré, potom ho zalejte litrom vody, osoľte a nechajte odpariť na celkový objem jedného litra. To je celý recept, ktorý vylieči hnačku u dieťaťa.

Objasniť zázračnú moc tejto polievky bolo možné až v roku 2002. Vtedy sa zistilo, že kyslé oligosacharidy obsiahnuté v polievke zabraňujú tomu, aby baktérie priľnuli k sliznici. Ďalšia štúdia ukázala, že táto polievka lieči dokonca hnačku, ktorá je odolná voči antibiotikám.

Mrkva − skutočný zdroj živín.

Je bohatá na vitamíny A, C, E, D, vápnik, horčík, fosfor a karotén. Vedci zistili, že pravidelná konzumácia mrkvy pomáha predchádzať onkologickým ochoreniam. Obsahuje aj mnoho vlákniny a tým odstraňuje z čriev škodlivé látky. Takže táto polievka ani dnes nestráca na svojom význame.

Najpozoruhodnejšia je skutočnosť, že Ernst Moreau pri všetkých svojich objavoch žil skromný život a nedostal žiadne ocenenie. Pracoval a zaoberal sa svojou obľúbenou činnosťou až do 74 rokov a pravdepodobne zachránil mnoho ďalších životov. To všetko stačí na to, aby sme si ho pripomenuli a boli tomuto úžasnému mužovi vďační.

Pokiaľ bol pre Vás článok inšpiráciou, podeľte sa oň so svojimi priateľmi. Ďakujeme 🙂