Varovanie! To sa môže stať, ak vypustíte balóny do vzduchu!

Varovanie! To sa môže stať, ak vypustíte balóny do vzduchu!

5 februára, 2023 0 Od Redakcia

Promócie, svadby, rodinné dni, koncerty, demonštrácie a tisíce ďalších príležitostí sú príležitosťou na vypúšťanie balónov. Je to naozaj veľmi efektný a obľúbený zvyk, ktorý sa teší mladým aj starým, ale máme otázku. Zamyslel sa niekedy niekto nad tým, čo sa stane so všetkými týmito balónmi po ich vypustení?

Iste, vyletí do neba, ale potom? Určite ich nedržia pohromade anjeli, pretože keď dosiahnu atmosférickú výšku, prasknú a vrátia sa na zem. Kam, to sa nedá povedať. Nedávno nás režisér Zoltán Török vo svojom príspevku upozornil na rozsah znečistenia, ktoré spôsobujeme vypúšťaním balónov bez toho, aby sme sa nad tým zamysleli. Na svadobné balóny narazil uprostred divočiny v národnom parku Hortobágy.

Keďže v obrovskom percente prípadov nie sú biologicky rozložiteľné, balóny sú vlastne odpadom, bez ohľadu na to, ako rozprávkovo sú „oblečené“. Balóny sú pre voľne žijúce živočíchy rovnako nebezpečné ako všetok plastový odpad, ktorý končí v našich vodách. Zvieratá môžu prehltnúť úlomky balónikov a zamotať sa do šnúr balónikov. Mnohé vtáky hynú, pretože ich používajú ako hniezdny materiál.

Samozrejme, tento problém sa celého sveta. Ochrancovia prírody proti tomu neustále vedú kampaň a vyzývajú ľudí, aby si našli iné spôsoby osláv, alebo ak sa chcú baviť s balónmi, aby ich nevypúšťali do vzduchu.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!