Vedci vyhlásili existenciu lochnesskej príšery za „pravdepodobnú“…

Vedci vyhlásili existenciu lochnesskej príšery za „pravdepodobnú“…

27 júla, 2022 0 Od Redakcia

Vedci tvrdia, že fosílie malých plesiosaurov nájdené v 100 miliónov rokov starom riečnom systéme, ktorý sa dnes nachádza v marockej púšti Sahara, naznačujú, že príšera mohla žiť v Loch Ness. Existenciu lochnesskej príšery označili vedci po objavení fosílie za „pravdepodobnú“.

Vedci z Portsmouthskej univerzity to tvrdia po tom, čo sa počas vykopávok riečneho systému v dnešnom Maroku našli fosílie malých plesiosaurov. Zrnité obrázky a opisy Nessie po údajných pozorovaniach pripomínali prehistorického plesiosaura – morského plaza so štyrmi plutvami, ktorý mal dlhý krk a malú hlavu.

Skeptici vždy odmietali myšlienku, že by plesiosaurí rod mohol prežiť do modernej éry a existovať v jazere Loch Ness, hoci preto, že plaz mohol obývať len prostredie slanej vody. Objav fosílií v 100 miliónov rokov starom riečnom systéme, ktorý sa dnes nachádza v marockej Saharskej púšti, však naznačuje, že žili v sladkej vode – ako v Loch Ness.

Pri vykopávkach sa našli kosti a zuby 9,8 metra dlhého dospelého plesiosaura a kosť nohy 4,9-metrového mláďaťa. Naznačujú, že plaz žil v sladkej vode spolu so žabami, krokodílmi, korytnačkami, rybami a vodným dinosaurom Spinosaurus. Dave Martill, profesor paleobiológie na univerzite v Portsmouthe, ktorý je spoluautorom výskumu, povedal: „V súčasnosti je to veľmi dôležité: „Udivuje ma, že v starovekej marockej rieke žilo vedľa seba toľko mäsožravcov. To nebolo miesto, kde by sa dalo kúpať.“

Zuby plesiosaurov naznačujú, že sa pravidelne živili silne obrnenými rybami nájdenými v sladkých vodách. Obrovské morské dinosaury mohli kedysi obývať sladké vody, ako napríklad jazero Loch Ness, naznačujú nové objavy. Zuby vykazovali rovnaké vzory silného opotrebovania, aké sme videli u spinosaura. To podporuje teóriu, že plesiosaurus pravidelne lovil tie isté silne obrnené ryby, ktoré žili v riečnom systéme ako spinosaurus a neprechádzal len tak cez vody.

Dr. Nick Longrich, zodpovedajúci autor článku, povedal: „V skutočnosti nevieme, prečo sa plesiosaury nachádzajú v sladkých vodách.

 

Zdroj:Mirror