„Viete, aké to je, keď si nemôžete ukrojiť krajec chleba? Dnes ráno som mala také bolesti, že som plakala.“

„Viete, aké to je, keď si nemôžete ukrojiť krajec chleba? Dnes ráno som mala také bolesti, že som plakala.“

25 mája, 2023 0 Od Redakcia

Dnes ráno som mala také bolesti, že som plakala. Od bolesti som sotva chodila. Pamätám si na stuhnutosť a opuch prstov… „Viete, aké to je, keď si nemôžete ukrojiť krajec chleba?“ Túto vetu som v živote počula nespočetne veľakrát. Od mojej starej mamy, ktorej v 40 rokoch náhle diagnostikovali reumatoidnú artritídu a od mojej krstnej mamy, ktorá s touto chorobou bojuje doslova od svojich 25 rokov.

Bola som ešte malé dievča, keď som sa prostredníctvom svojich milovaných príbuzných dostala do kontaktu s reumatoidnou artritídou. Vtedy som nedokázala pochopiť ani precítiť nekonečné bolesti, nekonečné liečby, injekcie, lieky, kortizóny, nemocnice a vôbec celý ten životný boj, ktorý obe podstúpili.

Mylne som si myslela, že reumatoidná artritída je typ jednoduchej artritídy a že sa vyskytuje len u starších ľudí.

Až som jedného dňa videla svoju babičku, zachmúrenú, smutnú, zúfalú, ako sa pozerá na svoje zdeformované prsty pred chlebom, ktorý si práve kúpila v pekárni. „Môžeš mi, prosím ťa, ukrojiť kúsok?“ spýtala sa. Pokúsila sa roztvoriť dlane, natiahnuť zdeformované prsty a vydala tlmený ston. „Chcela by som, aby to všetko skončilo… Cítim sa ako ochrnutá. Neviem vyšívať, šiť, variť.

Nemôžem ani písať…“ Počúvala som, ako odvážna stará mama Alica hovorí, že sa nikdy nesťažovala na choroby a bolesti. Mohla by som ju zaradiť do prvej trojky ľudí, ktorí sú najodolnejší voči bolesti. A predsa. Reumatoidná artritída bola dlhé roky zahalená rúškom tajomstva a neúplnými vedomosťami o samotnom ochorení. Teraz sú príznaky veľmi špecifické a „hovoria samy za seba“.

Pred niekoľkými dňami sa mi dostal do rúk tento list od neznámeho adresáta. Čítala som ho a mala som z neho zmiešané pocity. V podstate ma to prebudilo a ešte viac som si uvedomila, že pacienti trpia reumatoidnou artritídou. „Všetko sa to začalo, keď som mala 32 rokov. Boleli ma dlane a chodidlá. Ráno som sa budila s necitlivými rukami. Moje pohyby boli ťažšie. Časom sa príznaky zhoršili.

Bolesť kĺbov, únava, nevoľnosť, migréna. Po zbytočných návštevách ortopédov a fyzioterapeutov som skončila u reumatológa. Diagnóza: reumatoidná artritída. Spanikárila som. Prepadol ma strach. Strach, ktorý vás paralyzuje. Nasledovali roky plné nočných môr. Môj stav sa zhoršil. Bola som rozčarovaná. Vypla som sa. Niektoré dni sa mi nechcelo vstať z postele. Niektoré dni som nemohla vstať z postele. Chcela som sa jedného dňa zobudiť a nemať bolesti. Chcela som, aby to všetko bol len zlý sen.

Ráno som mala také bolesti, že som plakala. Od bolesti som sotva chodila. Pamätám si na stuhnutosť a opuch prstov. Nemohla som robiť jednoduché pohyby. Viete, aké to je, keď si nemôžete ukrojiť krajec chleba? Viete, aké to je, keď vám predmety padajú z rúk? Jedného dňa mi šálka na kávu vykĺzla z rúk. Káva sa na mňa vyliala. Musela som sa prezliecť.

Mala som problém zapnúť si aj košeľu. Opäť som prišla neskoro do kancelárie. Bol to deň, keď som prišla o prácu. Raz sa to muselo stať. Bola som unavená z ospravedlňovania. Stále som si vymýšľala výhovorky, aby som mohla zostať doma. Kvôli bolesti som už nemohla pracovať. Aký by bol môj život, keby som sa k reumatológovi dostala skôr? Som na seba nahnevaná.

Mala som venovať viac pozornosti prvým príznakom: únava, ranná stuhnutosť, opuchy kĺbov. Potom som nevedela a ignorovala som ich. Keby som sa začala liečiť skôr, bola by som na tom teraz oveľa lepšie. Trvalo viac ako desať rokov, kým som dostala správnu pomoc. Znovu som získala plnohodnotný život. Bojovala som veľmi ťažký boj. Ale odmietam sa vzdať! Teraz sa cítim veľmi optimisticky. Na každom kroku svojej choroby vidím svetlo.

Každému dňu čelím tak, ako prichádza. Niekedy ma to bolí menej a niekedy viac. Napriek bolesti stále žijem svoj život!

Mnoho ľudí trpí reumatoidnou artritídou a nevie o tom. Reumatoidnú artritídu je však možné liečiť, ak sa diagnostikuje včas. Prostredníctvom tohto listu vás žiadam, aby ste šírili osvetu a včasnú diagnostiku tohto ochorenia. Prosím vás, aby ste sa na chvíľu vžili do mojej situácie.

Staňte sa mojím hlasom. Pokúsiť sa precítiť, čo to znamená mať ťažkosti pri vykonávaní aj tých najjednoduchších pohybov. Ako keď zoberiete ceruzku a píšete. „Chyťte ceruzku,“ zažite na chvíľu túto ťažkosť a dajte o nej vedieť svojim priateľom. Možno vaše posolstvo zmení život človeka!“

Zdieľajte tento príbeh s ostatnými….