Voda z vodovodu súvisí s Alzheimerovou chorobou- TOTO sa zistilo!

Voda z vodovodu súvisí s Alzheimerovou chorobou- TOTO sa zistilo!

3 novembra, 2022 0 Od Redakcia

Medzi príznaky demencie patrí strata pamäti a zmätenosť. Podľa vedeckého výskumu by pitie vody z vodovodu mohlo znížiť riziko úmrtia na najzávažnejší typ demencie, Alzheimerovu chorobu.

Podľa štúdie, ktorú uverejnila Brock University v Kanade, by sa riziko Alzheimerovej choroby mohlo znížiť pitím vody z vodovodu s určitým množstvom lítia. Lítium je kov, ktorý sa prirodzene nachádza vo vode z horúcich prameňov.

V oblastiach, kde bolo množstvo lítia vo vode z vodovodu vyššie ako priemer, bolo podľa výskumníkov zaznamenaných menej úmrtí na Alzheimerovu chorobu. Tvrdia, že lítium vo vode by sa mohlo použiť aj na liečbu obezity a cukrovky.

Čo výskumníci zistili

„Sme jednou z prvých skupín, ktorá dokázala, že potenciálny ochranný účinok lítia proti Alzheimerovej chorobe, obezite a cukrovke sa môže prejaviť v populácii s veľmi nízkymi hladinami lítia vo vode z vodovodu,“ povedal Val Fajardo, výskumník zapojený do tejto štúdie. Vedci analyzovali vzťah medzi úmrtiami na Alzheimerovu chorobu a obsahom lítia vo vode z vodovodu.

„Zistili sme, že v okresoch, v ktorých bola hladina lítia vo vodovodnej vode vyššia ako priemerná hodnota (40 mikrogramov na liter), sa v priebehu času znížil nárast úmrtnosti na Alzheimerovu chorobu (…) Na druhej strane v okresoch, v ktorých bola hladina lítia vo vodovodnej vode nižšia ako priemerná hodnota, sa v priebehu času výrazne zvýšila úmrtnosť na Alzheimerovu chorobu.“

Čo obezita a cukrovka 2. typu

Počet ľudí, u ktorých sa vyvinula obezita a cukrovka 2. typu, sa znížil aj u tých, ktorí pili vodu z vodovodu s aspoň priemerným obsahom lítia, uviedli vedci. Lítium sa už používa na liečbu ľudí s bipolárnou poruchou. Predchádzajúce štúdie tiež tvrdili, že tento prírodný minerál má ochranný účinok proti Alzheimerovej chorobe.

Fajardo povedal: „Predtým, ako úrady skontrolujú naše výsledky a vydajú oficiálne usmernenia týkajúce sa obsahu lítia vo vode z vodovodu, je potrebné vykonať ešte veľa výskumov, podobne ako v prípade fluoridu, ktorý súvisí so zubným kazom.“

Alzheimerova choroba: hlavné príznaky

  • Medzi príznaky Alzheimerovej choroby patrí zmätenosť, dezorientácia, ťažkosti s rečou, zlý úsudok a zmeny nálad.
  • S postupujúcim ochorením môže spôsobiť ťažkosti s jedením a prehĺtaním, inkontinenciu, stratu reči a výrazný úbytok hmotnosti.

Riziko vzniku Alzheimerovej choroby možno znížiť udržiavaním mozgovej aktivity, ako aj pravidelným cvičením a sociálnymi kontaktmi.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.