Vzala svoju štvorročnú dcéru, aby jej kúpila topánky. Nikdy by si nepomyslela, že to takto dopadne!

Vzala svoju štvorročnú dcéru, aby jej kúpila topánky. Nikdy by si nepomyslela, že to takto dopadne!

25 novembra, 2023 0 Od Redakcia

Jodie Thomasová zverejnila na Facebooku výzvu, ktorá sa stala virálnou. Dievčatko Jodie dostalo otravu krvi po tom, čo si v obchode skúšalo topánky bez ponožiek.

„Všetkým rodičom“

„Keď si dieťa v obchode skúša nové topánky, dajte mu ponožky. Ja som vinná za to, že som to neurobila so svojím. To mohlo viesť k rozšíreniu infekcie do celého tela.“

Jodie sa podelila aj o fotografie svojej dcéry, ktorá leží na nemocničnom lôžku s infikovanou ranou na malíčku.

Po nákupnej horúčke vzala Jodie dcéru k lekárovi, pretože malá začala plakať od bolesti. Lekár si potom všimol infikovanú ranu na nohe štvorročného dieťaťa. Na druhý deň sa Jodie s dcérou vrátila do nemocnice, pretože infekcia sa rozšírila a Sienna mala horúčku, triasla sa a šklbala sa.

Lekári diagnostikovali sepsu, ktorá vznikla v dôsledku preniknutia baktérií z rany do krvného obehu. Takýto stav môže byť smrteľný. Operácia nebola vylúčená, ale hnis bol vypustený, rana bola vyčistená a dievča dostalo antibiotiká, ktoré zabrali. Sienna sa o niekoľko dní mohla vrátiť domov.

Kde je bezpečné chodiť naboso a sú ponožky naozaj dobrým riešením? Lekári odpovedali na otázku.

Sepsa (otrava krvi) sa môže vyvinúť počas existujúceho ochorenia, ale môže byť spôsobená aj patogénmi, ktoré sa dostali do krvného obehu cez poranenia kože alebo sliznice. V prípade Sienny je možné, že si už pri skúšaní obuvi spôsobila menšie zranenie nohy.

Toto poranenie mohlo umožniť baktériám preniknúť a rozšíriť sa krvným obehom do celého tela. V 99 % prípadov sa tieto rany úplne zahoja, ale občas sa môžu stať vážnejšími, ako v prípade Sienny. Je tiež možné, že baktérie sa do krvného obehu nedostali z nových topánok, ale z kože dievčaťa cez ranu. Veď na každom štvorcovom milimetri našej pokožky je množstvo baktérií.

V každom prípade Jodie varuje rodičov, aby mali pri sebe pár detských ponožiek, ak chcú so svojím dieťatkom skúšať topánky, pretože práve nové topánky mohli spôsobiť modrinu a infekciu, na ktorú sa nikdy nepríde a je lepšie problémom predísť.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!