„Za starých čias to bolo iné. Dnes môžeš ísť na potrat!“ Povedal mi otec, keď zistil, že som tehotná.“

„Za starých čias to bolo iné. Dnes môžeš ísť na potrat!“ Povedal mi otec, keď zistil, že som tehotná.“

17 októbra, 2022 0 Od Redakcia

Príbeh 17-ročnej Dimitry a 25-ročného Eliaša pripomína scenár čiernobieleho filmu z inej éry. Detská láska, ktorá pretrvala, chlapec, ktorého rodičia dievčaťa nikdy neprijali, neplánované tehotenstvo, rozpad rodiny. „Priznala som sa k tomu matke a ona mi sľúbila, že to udrží v tajnosti. Ale ona to neurobila.

V tú noc, keď to otec zistil, ma zobudil s pohárom studenej vody na tvári. Bol na mňa zúrivý, kričal, nadával môjmu partnerovi, bol rozhodnutý, že by som mala ísť na potrat. Keď sa situácia trochu upokojila a on ma pozval do svojej kancelárie, aby sme sa porozprávali pokojnejšie, využila som príležitosť, zavolala Eliašovi a utiekla z domu. Nechcela som, aby ma nútili ísť na potrat.

Rozhodli sme sa, že si dieťa necháme, nech sa deje čokoľvek.“ Následné kroky boli odovzdané prokuratúre pre mladistvých. Demetra v záujme „ochrany“ svojho tehotenstva požiadala o odporúčania pre svojich rodičov a jej rodičia boli len krôčik od podania sťažnosti na Eliasa, ktorú nakoniec stiahli, pretože by to znamenalo, že mladé dievča by muselo byť umiestnené do ústavu na ochranu maloletých.

Demetra a Elias čelili obrovským ťažkostiam, pretože okrem odmietnutia nemali žiadnu možnosť finančnej podpory zo strany rodinného prostredia. Demetra, ktorá bývala u priateľov, dokázala pokračovať vo vzdelávaní a úspešne zvládla záverečné skúšky, zatiaľ čo Elias si našiel príležitostnú prácu. Pár sa obrátil na Združenie na ochranu nenarodených detí „Embrace“, organizáciu s náboženskými koreňmi, ktorá poskytuje podporu párom, ktoré čelia dileme interrupcie a v kruhoch sociálnej pomoci je všeobecným tajomstvom, že nahrádza neexistujúce štátne riadiace a podporné štruktúry.

„Sme za život, nie proti potratom. Nemôžeme páru poradiť, aké rozhodnutie má urobiť, ale môžeme páru prakticky, finančne a psychologicky pomôcť, aby si dieťa ponechal, aj keď sú maloletí – pokiaľ s tým rodičia súhlasia,“ hovorí sociálna pracovníčka Embrace Eftychia Sioulis.

Mladý pár so šesťmesačnou dcérkou stretávame v byte, ktorý im v posledných mesiacoch poskytlo združenie. A pravdou je, že si vôbec nepočínali zle. Dimitre sa napriek tomu, že práve porodila, podarilo absolvovať Pedagogickú fakultu, zatiaľ čo Eliaš sa vrátil do večernej školy, aby získal maturitu a zároveň si naďalej hľadal príležitostné práce. „Boli sme nezrelí. Mysleli sme si, že nám sa to nestane. Ale keď sa to stalo, nevzdali sme sa.

Zabiť dieťa len preto, že to bola ‚nehoda‘, to podľa mňa nie je vývoj spoločnosti,“ hovorí mi Eliaš.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.