Záblesk v očiach malého dievčatka zmenil život celej rodiny…

Záblesk v očiach malého dievčatka zmenil život celej rodiny…

22 februára, 2024 0 Od Redakcia

Pred tromi rokmi, keď Russell Marshall ukladal svoju dcéru Freyu do autosedačky, si všimol niečo, čo navždy zmenilo život jeho rodiny. Pozorný otec si všimol nezvyčajný „lesk“ v jednom z očí dievčatka, čo jeho manželka Debra opísala ako niečo podobné svetelnému záblesku, ktorý však bolo vidieť len vtedy, keď bola Freyina hlava v určitom uhle!

Vyzeralo to ako hra svetla a mohlo to zostať nepovšimnuté. Manželia však boli zmätení a rozhodli sa pozrieť si fotografie svojej malej dcéry, ktoré urobili s bleskom. Potom si všimli mliečnu farbu v oku a pri rýchlom vyhľadávaní sa objavilo slovo „retinoblastóm“.

Debra vzala dcéru k lekárovi a keď ju nemohol nijako pozorovať, vzala ju aj k optikovi. „Povedal nám, že niečo vidí vzadu na očnej buľve a zavolal očného lekára,“ opisuje Debra, ktorá si od lekára vypočula, že jej niekoľkomesačná dcéra má rakovinu.

„Stála som tam ako blázon a počúvala ho, akoby som bola pod vodou. Akoby sa nám to nestalo,“ vysvetľuje.

Retinoblastóm je zriedkavá forma rakoviny oka a Freya mala v ľavom oku dva nádory, ktoré už nie je možné operovať. „Povedali nám, že Freyine šance na záchranu oka sú 50 na 50,“ dodáva. Dva roky cestovali každé tri týždne do Southamptonu – rodina žije na Normanských ostrovoch – na chemoterapiu a ďalšie testy.

„Pri každej ďalšej chemoterapii sme museli ísť do Londýna, aby sme zistili či liečba funguje a potom sa vrátiť do Southamptonu na ďalší cyklus,“ opisuje Debra. Freya sa trpezlivo vyrovnávala s tým, čo sa s ňou dialo, po chemoterapii jej nebolo dobre, ale potom sa jej vrátila energia.

„Počas celej liečby som ju ošetrovala, myslím, že to prispelo k tomu, že zostala v relatívne dobrej kondícii,“ zdôrazňuje jej matka.

Po poslednej chemoterapii a ďalších vyšetreniach prišla zlá správa, rakovina sa vrátila. Tentoraz sa odporučila rádioterapia. Konkrétne sa do oka, čo najbližšie k nádoru, umiestni malý špeciálny disk, ktorý tam zostane niekoľko hodín. Freya si ho musela ponechať 21 hodín.

Teraz už trojročné dievčatko opäť dostalo lekciu, ale svojou odvahou a trpezlivosťou ju zvládlo. Freya ešte nie je „čistá“ od rakoviny, ale stále vzdoruje všetkým prognózam a neprišla o oko ani o zrak. „Máme pred sebou ešte dlhú cestu, ale odborníci nám veľmi pomáhajú a Freya je normálna, šťastná, trojročná princezná,“ uzatvára jej mama.