Zakázala svojim deťom používať telefóny a o 7 mesiacov neskôr ukázala výsledky!

Zakázala svojim deťom používať telefóny a o 7 mesiacov neskôr ukázala výsledky!

27 januára, 2024 0 Od Redakcia

Svetová zdravotnícka organizácia prostredníctvom svojich výskumov z času na čas upozorňuje rodičov a opatrovníkov na používanie mobilov, počítačov a podobných zariadení deťmi. V nedávnej správe, ktorá bola uverejnená v apríli minulého roka, sa zdôrazňuje, že ich časté používanie môže mať na deti negatívny vplyv a zdôrazňuje sa, že deti do jedného roka by nemali byť vystavené žiareniu obrazoviek.

Otázka ich používania deťmi nechýba v diskusiách žiadneho rodiča, opatrovníka alebo pediatra. Mnohí sa ju snažia riešiť rôznymi spôsobmi, ktoré sú v skutočnosti často neúčinné. Mama blogerka Molly DeFrank sa rozhodla konať v tejto oblasti, keď si uvedomila, že jej deti sú závislé od telefónov a počítača.

Konkrétne matka šiestich detí nielenže obmedzila ich používanie, ale úplne to zakázala!

Táto zaneprázdnená žena si stanovila limit jednej hodiny a dovolila svojim deťom stráviť na týchto zariadeniach len toľko času denne. Uvedomila si však, že aj tá hodina, ktorá sa mnohým z nás zdá ako krátky čas, mala negatívny vplyv na jej deti. „Jedného dňa som prišla domov a môj syn sa bez toho, aby sa na mňa pozrel, opýtal, či sa môže hrať s mojím telefónom.

To bol moment, ktorý „zazvonil“,“ uviedla matka vo svojom vyhlásení.

„Porozprávala som sa s manželom a rozhodli sme sa, že je čas na zmenu. V ten večer sme deťom povedali, že si dajú pauzu od televízora, tabletov a podobne. Samozrejme, že reagovali, kričali, nariekali. Ale o chvíľu neskôr si to uvedomili,“ pokračovala.

Deti pochopili, že ich matka je v tomto smere neoblomná a začali to akceptovať.

„Všimla som si, že deti boli dosť agresívne a nervózne, keď sme sa rozprávali alebo sme pracovali s mobilmi či tabletmi. Po zákaze sa však ich správanie vo veľmi krátkom čase zmenilo. Boli poslušnejšie, menej nevrlé, viac sa spolu hrali, boli kreatívnejšie a šťastnejšie.“

Sama priznáva, že si nemyslela, že to vydrží. Myslela si, že jej deti budú reagovať príliš zle a ona sa bude musieť podvoliť.

Našťastie to však nebol jej prípad a čas strávený na „odvykačke“ využila na to, aby sa zblížila so svojimi deťmi a venovala sa ich záujmom.

Čo to znamená?

Maľovanie, knihy, hodiny klavíra, hádanky. Čoskoro Molly nepotrebovala telefón ani tablet, aby zamestnala svoje deti. Mali toľko práce, že už nevyhľadávali mobilný telefón ani počítač. „Technológie nám pomáhajú, ale ak sa používajú s mierou a v správnom čase. Navyše, doma sa ju snažíme znovu zaviesť v správnom kontexte,“ hovorí matka a prezrádza, čo sa stalo 7 mesiacov po zákaze.

Po 7 mesiacoch sú výsledky inšpirujúce

V príspevku na svojom účte na Facebooku Molly prezradila, že jej deti si teraz čítajú spolu v posteli a robia to isté aj pri rodinnej večeri. „Niekoľko sobôt po zákaze deti vstali, sadli si na veľkú posteľ a… čítali si všetci spolu. Tak ako ja a môj manžel,“ povedala matka a pokračovala:

„Moja dcéra sa za 7 mesiacov výrazne zlepšila v čítaní! Ich čítanie sa stalo zvykom. Samozrejme, nezakazujem im, aby sa venovali počítaču, mobilu, keď idú ku kamarátom alebo bratrancom, aj keď sa potom stále radšej hrajú, než aby sa venovali mobilom, takže zákaz… funguje.“

Mollyino rozhodnutie malo pôvodne trvať niekoľko týždňov, ale keď videla, ako dobre funguje, rozhodla sa ho predĺžiť.

Teraz môžu jej deti stráviť na telefónoch a iných zariadeniach len jednu hodinu týždenne, čo im vôbec nevadí. V tom istom príspevku Molly poskytuje aj niekoľko rád rodičom, ktorí sa snažia znížiť používanie takýchto zariadení u svojich detí.

„Osobne by som navrhovala spočiatku obmedziť alebo zakázať používanie na určitý čas. Potom zistite, čo je pre vašu rodinu najlepšie. Ak si myslíte, že aj Vaše deti strávia príliš veľa času na telefónoch, môžete to zmeniť. Nie je to také ťažké, ako si myslíte!“

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku.