Žena odmietla 1000 £, akoby zjedla jeden hrášok…

Žena odmietla 1000 £, akoby zjedla jeden hrášok…

12 januára, 2023 0 Od Redakcia

„Kvôli potravinovej fóbii jem iba kuracie nugety.“ 25-ročná Summer Monro z Cambridge trpí vzácnou obmedzujúcou potravinovou fóbiou už od svojich troch rokov, čo znamená, že už 22 rokov nemôže jesť žiadnu zeleninu. Žena s ťažkou potravinovou fóbiou nejedla zeleninu už 22 rokov a dokonca odmietla 1000 libier, akoby zjedla jediný hrášok.

Summer Monro žila posledné dve desaťročia na diéte s kuracími nugetami, hranolkami a lupienkami kvôli zriedkavej poruche. 25-ročná žena z Cambridge má poruchu vyhýbavého reštriktívneho príjmu potravy (ARFID), o ktorej sa domnieva, že bola spustená, keď bola vo veku troch rokov nútená zjesť zemiakovú kašu. Tvrdí, že aj pohľad na kúsok ovocia alebo zeleniny jej spôsobí dávenie a nepomohla ani hypnoterapia. Summer povedala: „Všetko, čo jem, sú kuracie nugetky alebo lupienky. Moja váha kolíše s tým, čo jem.

„Ovocie ani zeleninu nejem. Povedala by som, že asi od troch rokov. Skúšala som dať si ovocie alebo zeleninu, snažila som sa zjesť nejaké jablko, ale fyzicky mi to nejde. Nie je to tak, že by som to nechcela. Je mi z toho zle, je to časť môjho mozgu, ktorá mi to fyzicky nedovolí.“ Dodala, že jej starý otec jej raz ponúkol 1000 libier, ak vyskúša záhradný hrášok, ale nedokázala to. Počas bežného dňa Summer vynechá raňajky a potom si dá na obed balíček lupienkov a na večeru šesť alebo osem kuracích nugetiek.

Žije so svojím partnerom Deanom McKnightom (26), ktorý svojej priateľke pripravuje každý deň samostatné jedlá. Koordinátorka projektu vyskúšala terapiu a hypnoterapiu na vyliečenie jej ARFID, ale tvrdí, že doteraz nič nefungovalo. Povedala: „Najhoršie je to na obed, keď ľudia jedia sendviče a ja mám balíček lupienkov. Jednoducho nevidím ako sa mením. Mám rada vôňu jedla, ale keď sa ho pokúsim zjesť, je mi z toho fyzicky zle. Vyvíja to na mňa veľký tlak. Oči by jedli, ale môj mozog hovorí nie. Len čo sa jedlo dotkne mojich pier, nedokážem to.“

Summer si spomína, že bola dobrý jedák, kým nemala tri roky a bola nútená jesť zemiakovú kašu, niečo, čo nemohla vystáť. Povedala: „Tam sa to všetko začalo. Veci, ktoré teraz jem sú chrumkavé. Môžem jesť len tenké hranolky a musia byť naozaj chrumkavé. Aj keď varím kuracie nugetky, musím ich urobiť chrumkavými.“ Napriek extrémne obmedzujúcej strave Summer trvá na tom, že je úplne zdravá a nepotrebuje žiadne vitamíny ani doplnky výživy.

Jej základné potraviny však boli minulý rok ohrozené, keď našla žilu v jednej zo svojich kuracích nugetiek a prestala ich jesť na tri mesiace. Hovorí, že počas tejto doby jedla len lupienky a priemerne mala nebezpečne nízkych 100 kalórií za deň. Summer povedala: „Veľa ľudí hovorí, že sú prekvapení, že nikdy nie som chorá. Som tiež veľmi optimistická, šťastný človek a ľudia nechápu ako môžem mať toľko energie.

„Fyzicky ma to neovplyvňuje, ale psychicky áno. Necítim sa letargická ani nič podobné.

Bola som na krvných testoch, ale všetky sú v poriadku. Lekári tomu stavu veľmi nerozumejú. Keď idem k lekárom, povedia, že som v poriadku, pretože dostávam bielkoviny z kuracieho mäsa a nemám nadváhu ani podváhu.“ Keď Summer vyskúšala rôzne druhy terapie, povedala, že žena s ňou išla nakupovať a rozprávala sa s ňou o rôznych jedlách. „Určite to má niečo spoločné s textúrou. Veci, ktoré jem, sú chrumkavé čo je opak zemiakovej kaše,“ povedala.

 Summer hovorí, že jej priateľ Dean jej stav veľmi podporuje.

Summer povedala: „Môj partner to berie naozaj dobre. Keď sme sa prvýkrát stretli, nepovedala som mu o ARFID a chodili sme po meste a hľadali reštauráciu a nakoniec som mu to musela povedať, pretože som stále hovorila nie.“

„Keď ho navštívia rodičia, robia všetky tieto úžasné jedlá a ja nemôžem zjesť ani jedno.“

„Je to problém keď ideme von, pretože si musíme vybrať určité miesta. Psychicky ma to ovplyvňuje najmä vtedy, keď idem do reštaurácie a sedím bez ničoho. Išli sme von na narodeniny mojej sestry a ja som tam sedela, nejedla a cítila som sa ako hlupaňa.“