Žena plače krištáľovými slzami. Lekári tvrdia, že je to nemožné…

Žena plače krištáľovými slzami. Lekári tvrdia, že je to nemožné…

22 januára, 2022 0 Od Redakcia

Pre väčšinu ľudí je plač výsledkom veľkej bolesti alebo utrpenia, no pre Satenik Kazaryan, mladú ženu z arménskej dediny Spandaryan, je samotný plač zdrojom neznesiteľnej bolesti.

Je to preto, že údajne plače pevnými, zubatými kryštálovými slzami, ktoré ju škriabu v očiach, keď jej vychádzajú z očných jamiek. Jedného dňa cítila, ako sa jej do oka dostal piesok, a keď išla k oftalmológovi, vytiahol z neho nejaké kryštály. Odvtedy sa jej život stal peklom – žena tvrdí, že preplače asi 50 kryštálov denne.

 

Doktor Ivan Schwab, profesor oftalmológie na Davis School of Medicine v Kalifornii, hovorí, že je to nemožné.
„Netvrdím, že som o tom absolútne informovaný, ale nikdy som nič podobné nevidel za viac ako 30 rokov ako očný lekár. Neviem, ako sa to môže stať biochemicky alebo anatomicky, “povedal.

Pred niekoľkými dňami začali arménske médiá informovať, že Satenik Kazaryan môže trpieť Munchausenovým syndrómom, druhom duševnej poruchy, ktorá núti ľudí predstierať, že sú vážne chorí, aby upútali pozornosť. Profesorka Anna Hovakimyan z Arménskeho republikánskeho oftalmologického centra bola jedným z lekárov, ktorí povedali, že Munchausen je pravdepodobné vysvetlenie, a dodala, že kryštály zozbierané z očí ženy vyzerali ako bežné sklenené črepy.

Ruská oftalmologička Tatyana Shilova zasa povedala, že stav Arménky je netypický, no nie výnimočný.
Občas sa to stane, no lekári majú problém ich diagnostikovať. Dôvod môže byť iný – buď zápal, alebo genetické pozadie, povedala Tatyana Shilová. Kryštalizácia sĺz môže byť teda dôsledkom zápalu a môže súvisieť s poruchami metabolizmu ženy. Satenik Kazaryan a jej svokra stále trvajú na tom, že slzy sú skutočné, a arménske ministerstvo zdravotníctva vec naďalej vyšetruje.