Zistenie z ktorého mrazí : Vedci preskúmali bunky mladých ľudí, zarážajúce zistenie o rakovine!

Zistenie z ktorého mrazí : Vedci preskúmali bunky mladých ľudí, zarážajúce zistenie o rakovine!

21 apríla, 2024 0 Od Redakcia

Obavy, ktoré vedcov strašili už skôr, sú desivo skutočné – aj tkanivo zdravého človeka je pretkané mutáciami. Výskumníci zistili, že v tkanivách sa plynutím času vytvárajú nové a nové mutácie, z ktorých niektoré môžu byť príčinou vzniku onkologického ochorenia.

Počet mutácií v DNA sa zvyšuje pribúdajúcim vekom. Tie, ktoré vznikajú v zdravých tkanivách, vedci označujú ako somatické. Práve na ne sa zamerala nová štúdia zverejnená v magazíne Science, ktorá odhaľuje, ako sa bunky chovajú v zdravom tkanive počas starnutia, resp. plynutie času v rámci celej dĺžky ľudského života.

Výskumníci z britského inštitútu Wellcome Sanger Institute a MRC Cancer Unit na Cambridgeskej univerzite skúmali tkanivo z pažeráka odobratého deviatim ľuďom vo veku od 20 do 75 rokov.

Ani jeden z týchto ľudí netrpel rakovinou pažeráka alebo iným zdravotným problémom súvisiacim s týmto orgánom. Vzorky podrobili dôkladnému genetickému testovaniu, ktorého cieľom bolo hľadanie zmutovaných buniek.

Mutujú aj u veľmi mladých ľudí

Je prekvapujúce, že už vo veľmi mladom veku, teda vo veku 20 rokov, našli v každej bunke stovky mutácií. U starších dobrovoľníkov ich bolo až okolo 2 tisíc. Vedci však upokojujú, že iba zmeny v určitých špecifických génoch podnecujú vznik rakoviny.

Viac ako polovica zdravých buniek pažeráka mala u ľudí v strednom veku mutácie v génoch, ktoré súvisia s rakovinou . Ako sa k štúdii vyjadril jeden z jej autorov, profesor Phil Jones, výskumný tím bol šokovaný svojim objavom.

Mylná hypotéza

V rámci výskumu sa vedci bližšie zamerali na gén TP53, s ktorým sa stretávajú u všetkých typov rakoviny pažeráka. Zistili, že mal so zvyšujúcim sa vekom mutácie v piatich až desiatich percentách zdravých buniek.

Ďalším dôležitým génom je NOTCH1, ktorý má rozhodujúci vplyv na delenie buniek – až polovica zdravých buniek mala u človeka v strednom veku prítomné mutácie. Gen NOTCH1 má však, zdá sa, ochrannú funkciu, pretože jeho mutácie sa vo väčšej miere nachádzajú v zdravých tkanivách, nie tkanivách napadnutých rakovinou.

To podľa vedcov odporuje zaužívanému presvedčeniu, že mutácie génu NOTCH1 sa podieľajú na delení rakovinových buniek.