3-ročný chlapec našiel poklad v hodnote 4 miliónov dolárov…

3-ročný chlapec našiel poklad v hodnote 4 miliónov dolárov…

7 júla, 2022 0 Od Redakcia

V detstve každý sníva o tom, že nájde poklad. Všetci sme videli filmy, v ktorých zakopaný poklad nájde partia kamarátov. Tento malý chlapec však tento sen prežil. Dvojica otca a syna narazila doslova na zlato a urobila neuveriteľne historický nález…

Trojročný James Hyatt bol so svojím otcom Jasonom Hyattom na love pokladu. Jeho otec hľadá poklad už 15 rokov. James bol s otcom na poli v Hockley v Essexe a používali detektor kovov. Bol to jeden z prvých prípadov, keď James sprevádzal svojho otca na jednom z jeho lovov. James používal detektor, keď začal pípať, čo znamenalo, že pod miestom, na ktoré bol namierený, sa nachádza kov.

„Zapípalo to,“ spomína si malý James na túto udalosť. Jeho otec začal kopať. Keď vykopal asi 6 až 8 cm, narazil na zlato a to doslova.

„Kopali sme šesť až osem centimetrov hlboko a hľa, objavili sme záblesk zlata. Posunul som zeminu, vyniesol ju na povrch a tam bolo zlato,“ povedal Jason Hyatt. „Potom sme kopali do bahna. Tam bolo zlato. Nemali sme mapu – mapy pokladov majú len piráti,“ vysvetlil médiám 3-ročný James.

Vykopali prívesok veľký asi jeden palec. Vtedy ešte netušili, že prívesok, ktorý vykopali, je taký cenný. Keď ho ocenili odborníci, ukázalo sa, že ide o 500 rokov starý prívesok Panny Márie, ktorého hodnota sa odhaduje na približne 4 milióny dolárov.

Zistilo sa, že prívesok obsahuje 73 % zlata a predpokladá sa, že ide o relikviár. Relikviár je nádoba, ktorá obsahuje náboženské relikvie spojené s náboženskými postavami alebo predmetmi, ktoré sú s nimi spojené. Na prívesku v tvare diamantu sú rôzne nápisy vrátane mena troch mudrcov. Ich mená „Iaspar, Melcior, Baltasar“ sú napísané po stranách prívesku.

Na zadnej strane prívesku je zobrazený rez a štyri symboly v tvare očí, ktoré plačú. Predpokladá sa, že tieto nápisy predstavujú päť svätých rán, ktoré niesol Ježiš Kristus. Odborníci sa domnievajú, že medailón pochádza z obdobia Henricha VIII. a mohol patriť niektorému členovi kráľovskej rodiny.

Dva roky po jeho nájdení v roku 2010 sa o konzerváciu relikvie starala Marilyn Hockeyová. Zadný panel prívesku sa vysunul a odhalil obsah vo vnútri. Vnútro obsahovalo vlákna ľanu, o ktorých sa odborníci domnievajú, že museli byť niekedy zasadené na mieste. Nie je známe, či tieto ľanové vlákna mali nejaký význam alebo boli do vnútra umiestnené zámerne.

Koroner pri vyšetrovaní vyhlásil nález za poklad, ktorý má teraz od roku 2012 trvalé miesto v stredovekej galérii Britského múzea.

Hoci odhadovaná hodnota prívesku bola 4 milióny dolárov, rodina za svoj nález dostala len 70 000 libier. Peniaze boli zaplatené z grantov charitatívnej organizácie Art Fund a organizácie Friends of the museum. Peniaze si rozdelia Hyattovci a majiteľ pozemku.

Obrovská platba je však napriek tomu najväčším výsledkom, aký kedy Jason Hyatt zo svojho koníčka videl. Hovorí, že jeho syn má výnimočné šťastie! „Môj syn je jedným z najšťastnejších ľudí vôbec. Keď ideme k lekárovi, položí ruku na bok pohovky a vytiahne desať dolárov,“ povedal nadšený otec.

Nádherný príbeh o tom, ako deti niekedy robia úžasné objavy.

Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi a rodinou, aby ste im pomohli spríjemniť deň!