7 vecí, ktoré kedysi robili rodičia a ktoré by boli dobrou lekciou pre dnešných rodičov…

7 vecí, ktoré kedysi robili rodičia a ktoré by boli dobrou lekciou pre dnešných rodičov…

13 marca, 2024 0 Od Redakcia

Rodičovstvo sa za posledných niekoľko desaťročí dosť zmenilo, ale to neznamená, že niektoré úspešné metódy nemožno vrátiť do súčasnosti. Spôsob, akým vychovávame svoje deti, má obrovský vplyv na ich vývoj, na to, akí dospelí z nich vyrastú a ako budú zvládať život vo veľkom. Pozrime sa na to, čo robili rodičia v starých dobrých časoch a čo by nám dnes mohlo byť veľmi užitočné.

1# Neprekomplikovali si život

Kedysi deti nemali toľko hračiek a iných vecí ako dnes, ale boli šťastné, pretože si vytvorili vlastné „dobrodružné parky“, kde sa mohli zabávať celý deň. Keď bol život okolo nás jednoduchší, mamine domáce koláčiky alebo otcove ručne vyrobené hračky boli obrovským zdrojom radosti.

2# Kvalitný čas strávený s deťmi

Priznajme si, že žijeme v bláznivo uponáhľanom svete a dnešní rodičia neustále bojujú s tým, ako skĺbiť kvalitný čas so svojimi deťmi medzi prácu a iné povinnosti. Je prirodzené, že chceme zarábať viac peňazí, aby sme svojim deťom zabezpečili pohodlnejší život, ale spoločné hry, čítanie a výlety posilňujú puto medzi dieťaťom a rodičom, ktoré sa nedá nahradiť ničím iným a treba si naň nejako nájsť čas.

3# Umožniť dieťaťu učiť sa prostredníctvom vlastných chýb

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, ale nadmerný strach neprospieva jeho rozvoju. Ak skočíte svojmu dieťaťu na pomoc vždy, keď sa stretne s nejakou prekážkou, aby ste mu uľahčili život, neumožníte mu rozvíjať schopnosti riešiť problémy a bojového ducha. Nechajte ho niekedy čeliť dôsledkom jeho činov (samozrejme, nie v život ohrozujúcich situáciách).

4# Dôverujte dieťaťu

Mnohí z nás si pamätajú, aké to bolo, keď sme sa ako malé deti vracali zo školy domov sami alebo keď sme sa vonku hrali s kamarátmi do zotmenia, liezli po stromoch, celý deň jazdili na bicykloch a boli tak ďaleko od domova (bez telefónu), že rodičia nevedeli, kde sa túlame. Za starých čias dávali rodičia deťom slobodu objavovať svet na vlastnú päsť, zatiaľ čo vy ste sa museli v určitých situáciách rozhodovať. Prílišná ochrana sťažuje dieťaťu dozrievanie.

5# Učili hodnotu peňazí

Dnešní tínedžeri majú skreslenú predstavu o hodnote peňazí a nevedia rozlíšiť, čo chcú a čo potrebujú. Za starých čias rodičia učili svoje deti o hodnote peňazí a o tom, že míňať treba len zodpovedne. Deti treba od útleho veku učiť, že peniaze nerastú na stromoch, že si ich treba odpracovať a ako ich míňať.

6# Boli sme povzbudzovaní, aby sme sa hrali vonku

Bolo obdobie, keď deti cez deň vôbec neboli doma. Rodičia nám dovolili, dokonca nás povzbudzovali, aby sme sa po škole, cez víkendy a prázdniny hrali vonku. Domov sme sa vrátili iba najesť. Rodičia vedeli, aké dôležité je byť v prírode, dýchať čerstvý vzduch, spoznávať svet za našimi múrmi a ľudí okolo nás. Hranie hier, ktoré si vyžadovali pohyb, ktorý posilňoval našu fyzickú zdatnosť.

7# Robili s nami domáce práce

Mnohí z nás si pamätajú, že ako deti sme rodičom so všetkým pomáhali, čo v nás vyvolávalo pocit, že každý člen rodiny by mal byť užitočný. Každý dostal rôzne úlohy podľa svojich síl. Vďaka tomu sme sa stali zodpovednejšími a organizovanejšími.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!