8 vecí, ktoré sa dejú, keď jete uhorku!

8 vecí, ktoré sa dejú, keď jete uhorku!

10 februára, 2022 0 Od Redakcia

Uhorka je všestranná. Je to chutný doplnok do šalátov, možno ho použiť na ochutenie vody a je obľúbenou liečbou na zníženie opuchov pod očami.

Uhorka pomáha znižovať krvný tlak

Ako často sa obávate o svoj krvný tlak? Je pravdepodobné, že úprimná odpoveď je „nedostatočne často“. A vysoký krvný tlak môže viesť k strašidelným veciam, ako je hypertenzia a dokonca mŕtvica!

Našťastie vám uhorka môže pomôcť znížiť krvný tlak. Je to preto, že má veľmi vysoký obsah draslíka v elektrolyte. To znamená, že pravidelné kŕmenie uhoriek vám môže pomôcť znížiť zadržiavanie vody spôsobenú sodíkom a prirodzene a ľahko znížiť krvný tlak. Samozrejme, existujú hranice toho, čo uhorka dokáže. Ak sa skutočne obávate vysokého krvného tlaku, nebojte sa urobiť ďalšie zmeny vo svojom životnom štýle, stravovaní a cvičení, aby ste ho zvládli.

Uhorky vám môžu potenciálne pomôcť schudnúť

Všetko je to o kalóriách: môžete zjesť celú uhorku a cítiť sa príjemne a sýto, pričom ste zjedli len asi 45 kalórií. Niektorí ľudia radi jedia uhorky samotné. Mali by ste však tiež experimentovať s vecami, ako sú uhorkové sendviče, aby ste vytvorili nejaké nízkokalorické občerstvenie a jedlá. A výmena vysokokalorickej šalátovej polevy za uhorkovú môže byť osviežujúca zmena hry.

Uhorka zlepšuje trávenie

Jednou z tém súvisiacich so zdravím tráviaceho traktu je chudnutie. Buďme úprimní: nikto sa nebude cítiť najlepšie, ak trávenie nefunguje ako má. A uhorka môže skutočne urobiť zázraky pre vaše tráviace zdravie. Je to preto, že uhorka je plná vlákniny. Pravidelnou konzumáciou uhoriek zlepšíte celkové zdravie čriev, čo je obzvlášť dôležité, ak trpíte nejakými extrémnymi tráviacimi problémami.

Uhorka pomáha znižovať hladinu cukru v krvi

Mnohí, ktorí trpia cukrovkou, sa obracajú na uhorku ako na prirodzený spôsob, ako znížiť hladinu cukru v krvi. Nižšia hladina cukru v krvi je niečo, z čoho môže ťažiť každý z nás! Vedci sa stále snažia presne prísť na to, prečo je to tak a nakoľko je tento efekt spoľahlivý. Ale vo viacerých štúdiách bola uhorka schopná robiť veci, ako je zníženie hladiny cukru v krvi, zvrátenie zmien súvisiacich s cukrovkou a prevencia komplikácií súvisiacich s cukrovkou.

Uhorka znižuje riziko srdcových ochorení

Uhorka je plná antioxidantov. A pravidelná konzumácia antioxidantov môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení. Je to preto, že antioxidanty bojujú proti voľným radikálom vo vašom tele. Voľné radikály sú molekuly s nespárovanými elektrónmi. Kradnú elektróny z iných buniek vo vašom tele, spôsobujú poškodenie a prispievajú k mnohým chorobám.

Voľné radikály sa vo vašom tele vytvárajú prirodzene pri normálnych metabolických procesoch, ale zvyšujú sa aj vystavením ultrafialovému žiareniu, tabakovému dymu, znečisteniu ovzdušia, atď. Pretože voľné radikály môžu viesť k ochoreniam srdca a dokonca k rakovine, pridanie uhorky do vašej bežnej stravy je skvelý spôsob, ako sa chrániť pred budúcimi zdravotnými problémami.

Uhorka vám pomôže udržať hydratáciu

Či už chcete, aby vaše telo využilo všetky výhody živín, ktoré konzumujete, alebo len chcete, aby vaša pokožka vyzerala úžasne, hydratácia je veľmi dôležitá. A hoci môžete dosiahnuť svoje ciele v oblasti hydratácie tým, že budete piť vodu celý deň, je tiež dôležité konzumovať potraviny, ktoré vám pomôžu zostať hydratovaní.

Každá uhorka obsahuje asi 95 % vody, takže je to skvelý spôsob, ako dostať do tela viac hydratácie pri každom súste. Takže ak ste sa báli vypiť každý deň osem šálok vody na optimálnu hydratáciu, pravidelná uhorková diéta bude znamenať veľký rozdiel.

Uhorka zvyšuje imunitu

Už skôr sme sa dotkli skutočnosti, že pravidelná konzumácia uhoriek môže pomôcť zlepšiť vaše trávenie. Ale je tu aj ďalšia súvisiaca výhoda, na ktorú sa oplatí zamerať: čím získate silnejší imunitný systém! Uhorky sú obzvlášť dobré na imunitu v nakladanej forme. Fermentovaný soľný roztok používaný v uhorkách pôsobí ako probiotikum, ktoré podporuje rast dobrých baktérií. Okrem toho, že tieto dobré baktérie pomáhajú pri trávení, pomáhajú aj posilňovať váš imunitný systém.

Uhorka pomáha posilňovať kosti

Keď ste vyrastali, možno ste už počuli, že kvôli vysokému obsahu vápnika musíte piť mlieko, aby ste získali pevnejšie kosti. A zatiaľ čo vápnik je úžasný spôsob, ako posilniť kosti, v štúdiách sa ukázalo, že vitamín K pomáha predchádzať zlomeninám kostí. Dobrou správou je, že uhorka je bohatá na vitamín K. Jedna šálka neošúpanej uhorky obsahuje 17,1 mikrogramu vitamínu K, čo je asi 20 percent dennej odporúčanej dávky pre ženy alebo 14 percent pre mužov. Ak chcete získať všetky zdravotné výhody uhorky, nezabudnite ju jesť neolúpanú. Šálka lúpaných uhoriek obsahuje iba 8,6 mikrogramov vitamínu K.

Je tiež dôležité poznamenať, že vitamín K spôsobuje zrážanie krvi. Ak teda užívate lieky na riedenie krvi, pred zvýšením uhorky vo vašej strave sa poraďte so svojím lekárom.

Zdieľajte tento užitočný článok aj so svojimi priateľmi :).