Abby a Brittany: Dvojičky, ktoré sa preslávili po celom svete! Majú jedno telo a dve hlavy…

Abby a Brittany: Dvojičky, ktoré sa preslávili po celom svete! Majú jedno telo a dve hlavy…

8 februára, 2022 0 Od Redakcia

Schopnosť chodiť, brať veci do rúk a otáčať hlavu podľa vlastnej vôle je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Pre niektorých ľudí na svete sú však tieto každodenné veci len snom. Abby a Brittany Henselové sa narodili ako zrastené dvojičky a stali sa svetoznámymi po tom, čo vo veku 6 rokov vystúpili v relácii Oprah Winfreyovej.

Dvojičky Henselové si prešli mnohým, museli sa vyrovnať so všeobecnými predsudkami a pohľadmi ľudí pri prechádzkach v meste. Nikdy však nedovolili, aby im niekto stál v ceste a žili svoj život presne tak, ako chceli.

Dnes majú Abby a Brittany 30 rokov – a našli sa vo veľmi špecifickom povolaní.

Je príliš ľahké sťažovať sa na maličkosti v živote. Možno bola káva dnes ráno trochu studená, pri ceste do práce trvalo príliš dlho, kým sa rozsvietila zelená, v nákupnom centre bolo príliš teplo alebo v rade v potravinách bolo príliš veľa ľudí. Teraz je normálne sťažovať sa na takéto drobnosti, ale je tiež dôležité, aby sme sa všetci raz za čas zastavili a skutočne ocenili to, čo máme.

Pre väčšinu z nás nie je možnosť ísť si zabehať alebo nosiť veci oboma rukami ničím iným ako tým, ako to bolo vždy. Pre niektorých to však nebolo také jednoduché, vezmime si napríklad tých, ktorí majú len jednu ruku alebo jednu nohu. Potom sú ľudia, ktorí museli prekonať ešte väčšie prekážky. Dve také sú dvojičky Abby a Brittany Henselové, americké dievčatá, ktoré sa narodili ako zrastené dvojčatá.

Dvojičky sa narodili s jedným telom a dvoma hlavami. Ich rodičia už od začiatku vedeli, že životy Abby a Brittany budú veľmi odlišné. Boli však odhodlané žiť normálny život ako ktokoľvek iný, hoci ten ich sprevádzali osobitné výzvy. Na začiatok treba povedať, že zrastené dvojčatá sú v pôrodniciach na celom svete veľmi zriedkavým javom. Podľa časopisu Time sa vyskytujú približne raz za 50 000 pôrodov, pričom 40 percent z nich končí mŕtvym pôrodom. Okrem toho sa hovorí, že 70 percent z nich sú ženy.

Zrastené dvojčatá sú vždy jednovaječné dvojčatá, pretože pochádzajú z jedného vajíčka. V takomto prípade sa však vajíčko počas prvých týždňov nedokázalo úplne rozdeliť na samostatné dvojčatá a výsledkom je, že dvojčatá zostanú zrastené. Najčastejším usporiadaním zrastených dvojčiat je spojenie na hrudníku a bruchu.

Hoci je to veľmi zriedkavé, stáva sa to. V roku 1990 rodičia Patty a Mike Henselovci spoznali, aké to je. Dňa 7. marca 1990 Patty rodila to, čo považovala za svoje a Mikeovo prvé dieťa. Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by s jej tehotenstvom bolo niečo neobvyklé. Ultrazvuk bol normálny – neskôr lekár zistil, že ich hlavy museli byť počas sonografie zarovnané.

Keď prišiel čas pôrodu, lekári porodili to, čo všetci považovali za jedno dieťa. Najprv prišli na rad nožičky, potom telíčko a potom ručičky. Keď však vyšli dve hlavičky, doktorka Joy Westerdahlová vysvetlila, že všetci stáli 30 sekúnd v tichu.

„Mali dosť drsný spôsob, ako mi to povedať,“ spomína otec Mike Hensel. „Povedali, že majú jedno telo a dve hlavy.“

Patty bola stále pod sedatívami a počula len slovo „siamský“. Nerozumela mu.

„Ja som mala mačky?“ spýtala sa. Majú veľa spoločných orgánov – ale oddelené pudy. Abby a Brittany previezli do inej nemocnice, aby sa uistili, že sú zdravé – našťastie sa im relatívne darilo. Dvojičky Henselové podstúpili vo veku štyroch mesiacov operáciu, pri ktorej im odstránili tretie rameno medzi hlavami. Okrem toho mohli žiť čo najnormálnejší život.

Samozrejme, keďže majú dve hlavy, niektoré veci sú dosť odlišné. Patty vysvetlila, že napríklad Brittany je náchylnejšia na prechladnutie a kašeľ. Keďže ich krvný obeh je prepojený, jedna z nich si môže vziať liek proti ušnej infekcii a jej dvojča sa zároveň vylieči.

V dôsledku toho im stačí jedna injekcia, keď sa proti niečomu očkujú, a majú spoločné mnohé orgány, napríklad pečeň, reprodukčný systém a močový mechúr.

Ich nervová sústava je však odlišná, a tak zažívajú oddelené pocity hladu, ako aj oddelené nutkanie na močenie a spánok. Abby a Brittany vyrastali v malom mestečku na stredozápade, kde ich všetci poznali. Keď časopis Life Magazine prvýkrát uverejnil článok o Abby a Brittany, ic Taktiež sa snažili neprezradiť, v ktorom meste žijú.

Rôzne vysnívané povolania v detstve

Mohlo by sa zdať, že raný život dievčat bude veľmi ťažký, pretože nemohli robiť všetko, čo iné deti. Netrvalo však dlho, kým všetci okolo nich pochopili, že sú rovnaké ako všetky ostatné deti. V 15 mesiacoch sa Brittany a Abby naučili chodiť a neskôr prešli na plávanie a jazdu na bicykli.

V minulosti bolo známych niekoľko prípadov spojených dvojčiat, ktoré boli oddelené. Patty a Mike skutočne zvažovali operáciu, keď sa im narodili dvojčatá, kým im lekári nepovedali, že šanca na prežitie Abby a Brittany je malá. Keď vyrastali, ich rodičia sa obávali, čo s nimi bude, keď dosiahnu pubertu. Dohodli sa, že ak by dvojčatá chceli podstúpiť operáciu, aby sa od seba oddelili, preskúmajú túto možnosť.

Ukázalo sa však, že Abby a Brittany milujú život ako spojené dvojčatá. V dospelosti chcela byť Abby zubárkou, zatiaľ čo Brittany sa chcela stať pilotkou. „V kokpite to bude trochu ťažké, keď jedna bude lietať a druhá bude pracovať na niečích zuboch,“ žartoval ich otec Mike. „Už teraz sa pýtajú, či si raz nenájdu manžela.“

Pokračoval: „Sú to pekné dievčatá, sú vtipné, majú všetko, čo k nim patrí, až na to, že… sú spolu.“

Abby a Brittany Henselové – reality šou

Vo veku iba 6 rokov sa Abby a Brittany Henselové preslávili po celom svete. V roku 1996 sa objavili v jednej z epizód relácie Oprah Winfrey Show, ktorá odštartovala ich slávu. V roku 2012 potom dvojičky dostali vlastnú televíznu reality šou s názvom Abby & Brittany, v ktorej svetu ukázali svoj život.

Kamery ich sledovali, keď absolvovali štúdium na Bethel University v St. V relácii sa venovali aj hľadaniu zamestnania, ako aj výletu do Európy. Aj keď sa mnohým môže zdať zvláštne, že jeden človek má fakticky dve hlavy, Abby a Brittany dokázali ukázať, že sú ako každý iný človek. Majú svoje vlastné osobnosti a záujmy, a čo je najdôležitejšie, dokázali pomôcť svetu pochopiť, ako vyzerá ich každodenný život.

V deň svojich 16. narodenín zložili vodičské skúšky, pričom za volantom sedeli obe. Ako to teda funguje? „Abby robí pedále a radiacu páku,“ povedala vtedy Brittany pre Daily Mail. „Ja preberám blikače a svetlá. Ale ona rada jazdí rýchlejšie ako ja.“

Tak ako všetci ostatní bežní tínedžeri, aj Abby a Brittany premýšľali o budúcnosti, zvažovali, že sa možno vezmú a budú mať deti. Zároveň si však vážili aj svoje súkromie.

„Celý svet nemusí vedieť, s kým sa stretávame, čo robíme a kedy to budeme robiť,“ povedala Brittany. „Ale verte mi, sme úplne iní ľudia.“

Abby a Brittany – každodenný život

„Áno, jedného dňa budeme mamy, ale zatiaľ nechceme hovoriť o tom, ako to bude fungovať,“ dodala Abby. V roku 2013 – rok po skončení ich seriálu na TLC – dvojičky hovorili s BBC o svojom živote. V tom čase si obe stanovili, že budú učiteľkami na základnej škole, a to v odbore matematika.

Ako teda v skutočnosti funguje ich každodenný život? Nuž, Abby a Brittany boli v niektorých veciach nútené robiť kompromisy. Napríklad v tom, aké jedlá budú jesť, aké oblečenie si oblečú a ako zvládnu svoj spoločenský život.

Zaujímavé je, že Brittany sa bojí výšok, hoci Abby nie.

„Určite máme odlišný štýl,“ povedala Abby o ich vkusu na oblečenie. „Brittany má oveľa radšej neutrálne farby, perly a podobné veci a ja by som bola radšej, keby to bolo veselšie, pestré a farebné.“ V súčasnosti Abby a Brittany žijú svoj sen a pracujú ako učiteľky 5. triedy na základnej škole Sunnyside v Minnesote. Hoci majú dve licencie, museli sa dohodnúť na kurióznom plate.


„Samozrejme, hneď sme pochopili, že budeme dostávať jeden plat, pretože robíme prácu jedného človeka,“ vysvetlila Abby. „Keď možno pribudnú skúsenosti, chceli by sme trochu vyjednávať, vzhľadom na to, že máme dva tituly a pretože sme schopní poskytnúť dva rôzne pohľady alebo učiť dvoma rôznymi spôsobmi.“

„Jedna môže učiť a druhá môže monitorovať a odpovedať na otázky,“ dodala Brittany. „Takže v tomto zmysle môžeme robiť viac ako jeden človek.“

Bol teda niekedy pre školu problém, že Abby a Brittany boli spriaznené?

„Mali sme obavy, ako bude študentka reagovať, pretože je to taká jedinečná a zvláštna situácia. Bolo pre nás naozaj dôležité, aby sme študentom umožnili toto vizuálne odhalenie a mali sme pre nich otvorené otázky a odpovede,“ povedala školská inšpektorka Gerri.

Riaditeľ školy, pán Moberg, dodal: „Ani na chvíľu by som neváhal dať ich do triedy a zamestnať ich.“

„Nepochybujem o tom, že zmenia svet k lepšiemu a ovplyvnia životy tak, ako by to jednotlivec ako ja nikdy nedokázal.“

Abby a Brittany Henselové toho zvládli veľa. Odteraz inšpirujú ľudí na celom svete. Sú nielen skvelými učiteľkami a vzormi – ale aj milými a láskavými ľudskými bytosťami.

Zdieľajte tento inšpiratívny príbeh na Facebooku s priateľmi a rodinou…