Ak vám pri počúvaní hudby naskakuje husia koža, váš mozog je výnimočný!

Ak vám pri počúvaní hudby naskakuje husia koža, váš mozog je výnimočný!

26 septembra, 2022 0 Od Redakcia

Počúvali ste niekedy pieseň v rádiu a cítili ste, ako sa vám postavili chlpy na rukách? Sladké chvenie spojené s tým, na čo myslíte alebo čo cítite pri tejto piesni? Mať pri počúvaní hudby husiu kožu alebo cítiť hrču v hrdle je dosť vzácne a jedinečné.

Matthew Sachs, bývalý študent Harvardu, minulý rok skúmal ľudí, ktorí majú pri hudbe husiu kožu, aby zistil, odkiaľ tento pocit pochádza. V rámci výskumu bol naskenovaný mozog 20 študentov, z ktorých 10 priznalo, že v súvislosti s hudbou zažíva vyššie uvedené pocity, a 10, že ich nezažíva. Tí, ktorí si vytvorili emocionálne a fyzické spojenie s hudbou, mali inú štruktúru mozgu ako ostatní.

„Chvenie je vo všeobecnosti reakciou na chlad,“ vysvetľuje Matthew Sachs, postgraduálny študent, ktorý sa na Univerzite v Južnej Kalifornii zaoberá vplyvom hudby na mozog. Jeho výskum bol publikovaný v Oxford Academic. Zistili, že skupina, ktorá zažívala zimomriavky, mala výrazne väčší počet nervových spojení medzi neurokortexom, centrom pre spracovanie emócií a spojeniami v prefrontálnom kortexe, ktoré sa zaoberajú vyššími kogníciami (napríklad interpretáciou textu piesne).

Išlo však o veľmi malú štúdiu a Sachs vysvetľuje, že ide o ťažko skúmateľný jav. Ľudia, ktorí sa pri niektorých piesňach rozplakali, majú často jedinečné spomienky, ktoré nie je možné skúmať v laboratóriu. Sachsová teraz pripravuje ďalší výskum, ktorý zahŕňa skúmanie vzorcov aktivity ľudského mozgu pri počúvaní hudby a kričaní.

Sachs sa zaujíma o to, čo presne spôsobuje túto reakciu – z neurologického hľadiska – aby ju mohol premeniť na liečbu psychických porúch.

Hmmm, hudba ako terapia? Perfektné.