„Bola som v kóme, keď som počula posledné zbohom mojich synov“…

„Bola som v kóme, keď som počula posledné zbohom mojich synov“…

9 marca, 2022 0 Od Redakcia

Dianne Akurangi bola vždy v neuveriteľnej forme – vlastnila telocvičňu, hrala rugby a súťažila v kulturistike. Takže keď 39-ročnej matke dvoch detí povedali, že má okolo srdca upchaté tri tepny, celá jej rodina bola šokovaná. New Zealand Herald uvádza, že Dianne bola objednaná na operáciu trojitého bypassu na odstránenie blokád v septembri 2020, dva mesiace predtým, ako sa mala vydať za svojho partnera Rewetiho.

Hoci bola nervózna z toho, že ju tak blízko k svojmu veľkému dňu „rozrežu“, pripravila sa na operáciu a večer predtým večerala s Rewetim a jej synmi Inatiausom (10) a Te Awa (6). V deň operácie o 2:30 dostal Reweti hrozivý telefonát, v ktorom mu povedali, že Dianne je v kritickom stave. Keď ju lekári otvorili, jej srdce sa dostalo do kŕčov.
Spomenul si: „Z hlasu na druhom konci sa mi zvieral žalúdok, pretože hovorili úplne nešťastným hlasom.“

Chirurgovia vysvetlili, že Dianne srdce začalo robiť problémy hneď, ako sa ho dotkli – čo ich viedlo k pokusu o štvornásobný bypass – čo bolo neúspešné.

Keď bola Dianne na operačnom stole, trikrát utrpela zástavu srdca. Po treťom zastavení jej musel chirurg pumpovať srdce rukami, aby opäť fungovalo. Reweti bol požiadaný, aby priviedol chlapcov do nemocnice, aby sa rozlúčili s Dianne, ktorá bola podľa lekárov len kúsok od smrti. Spomenul si na srdcervúce slová svojho najmladšieho syna adresované matke, keď sedeli v jej nemocničnej izbe.

„Ľúbim ťa mami, milujem ťa mami, milujem ťa mami,“ povedal.

Rodine bolo povedané, že Dianne zostáva len jedna hodina života, ale keď tá hodina prešla a Dianne stále žila ďalej, svitla iskierka nádeje. Lekári sa rozhodli preložiť Dianne do väčšej nemocnice v Aucklande na Novom Zélande s jej stále otvoreným hrudníkom. Keď prišla, absolvovala ďalšie tri operácie, ale zostala v kóme a na podpore života. Jej rodine povedali, že sa možno nikdy nezobudí a ak áno, možno nebude môcť chodiť ani rozprávať.

Ale Diannin mozog fungoval úplne dobre a dokonca verí, že si bola vedomá vecí, ktoré sa okolo nej diali, keď bola v kóme. „Videla som veci, ako keby boli skutočné. Videla som sa mŕtva. Bolo to ako pozerať sa na televíziu a prechádzať z jednej epizódy na druhú,“ povedala. Dodala, že mala aj vízie ľudí, ktorí prichádzali smútiť. V tejto vízii však boli zhromaždení smútiaci, ale nebolo tam žiadne telo.

Kým bola v kóme, Dianne si pamätá, že počula svojich synov ako sa s ňou rozprávali.

Povedala: „Te Awa hovoril, ‚Milujem ťa, mami‘. Naish hovoril: ‚Bojuj mami, bojuj‘. Človeče, bojovala som za nich.“
O deväť dní neskôr sa Dianne ako zázrakom prebudila. Čakal ju však obrovský boj a musela sa znova naučiť chodiť a rozprávať. „Nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať. Celý hrudník som mala fialový, všade diery, proste škaredé,“ zaspomínala si.

Mesiac po prebudení bola Dianne prepustená a vrátila sa do svojho domu v Gisborne, aby bola so svojou rodinou.
Ale musela bojovať so spätnými zábleskami z toho, že bola v kóme a snažila sa zaspať. Tiež bojovala s paranojou a chcela chrániť svoju rodinu. S pomocou psychológov a poradcov sa Dianne podarilo vyliečiť duševné jazvy z traumy, ktorej čelila.

10 týždňov po odchode z nemocnice sa jej podarilo vrátiť sa späť do svojej telocvične a o tri mesiace neskôr tancovala na charitatívnej akcii. Po šestnástich mesiacoch od operácie jej bolo povedané, že v prvom rade by mohla prežiť bez bypassu, keďže jej stav sa dal liečiť liekmi. Ale zatiaľ čo bola spočiatku nahnevaná a rozrušená, keď sa to dozvedela, Dianne sa naučila prijať to, čo sa jej stalo a nikoho neobviňuje zo svojho zážitku na prahu smrti.

Teraz ona a Reweti vnímajú každý deň ako požehnanie a nič nepovažujú za samozrejmosť. 15. januára sa pár konečne vzal v kruhu priateľov a rodiny.

Zdieľajte jej príbeh aj so svojimi priateľmi, nech je svojím odhodlaním a chuťou bojovať, inšpiráciou aj pre ostatných…❤️