Chlad vám nespôsobuje choroby: Deti by mali byť v zime čo najviac vonku!

Chlad vám nespôsobuje choroby: Deti by mali byť v zime čo najviac vonku!

7 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Nechajte svoje deti hrať sa v zime vonku na čerstvom vzduchu!
Snažme sa uvedomiť si, že zimný chlad nie je náš nepriateľ! Je celkom výhodné nechať svoje deti v zime tráviť čo najviac času vonku. „Nezáleží na tom, aké je ročné obdobie, ak dieťa nie je choré, môže tráviť popoludnia vonku, pretože to pomáha jeho fyzickému aj duševnému rozvoju!“ Hovorí Monica Castagnetti, psychologička zo zdravotného strediska v Terste.

Otvorené prostredie navyše výrazne znižuje možnosť šírenia chorôb. Vo vykurovanom prostredí a uzavretých priestoroch, ako sú škôlky a školy, sa vírusy a baktérie množia rýchlejšie, čo zvyšuje riziko infekcie. Riziko infekcií sa znižuje vonku, preto odborníci odporúčajú, aby predškoláci a školáci trávili čo najviac času vonku počas chladných zimných mesiacov. Okrem toho prirodzené slnečné svetlo pomáha telu vstrebávať vitamín D, ktorý je veľmi dôležitý.

Je pravda, že v zime je slnečné žiarenie oveľa slabšie ako v lete, ale aj malé množstvo vitamínu D je lepšie ako žiadne. Park je ideálnym miestom na hru vonku. Deti, ktoré trávia svoj voľný čas na takýchto miestach, majú viac pohybu a trávia menej času pred televízorom. Okrem toho je hra vonku nevyhnutná pre rast a vývoj. Pri hre vonku sa snažte deťom obliecť pohodlné oblečenie v niekoľkých vrstvách, aby sa mohli vyzliecť, ak im bude horúco, v závislosti od vonkajšej teploty. Ak hrozí riziko premoknutia od snehu, riešením je nepremokavé oblečenie.

Ako sa môže detský organizmus prispôsobiť podnebiu bez priameho kontaktu s chladom, vetrom a vodou?