Chlapcovi sa zmení farba pokožky vždy, keď zje pomaranče. Je to zvláštny prípad…

Chlapcovi sa zmení farba pokožky vždy, keď zje pomaranče. Je to zvláštny prípad…

9 októbra, 2022 0 Od Redakcia

Snaha presvedčiť deti, aby jedli ovocie a zeleninu, môže byť jednou z najťažších úloh, ktorým rodičia čelia. Nie však pre mamu 6-ročného Thomasa, ktorý je naozaj zvláštnym prípadom takého malého dieťaťa, ktoré môže neustále jesť pomaranče a mandarínky.

Človeka by zaujímalo či to má nejaké dôsledky. Áno, jeho pokožka zožltne. 32-ročná matka malého Thomasa berie prípad svojho dieťaťa s humorom a dala mu prezývku „Thomas Simpson“, čím ho chce prirovnať k postavičkám zo známeho kresleného seriálu, ktoré majú žltú pokožku.

Najprv ju táto zmena farby pokožky dieťaťa znepokojila a obrátila sa na ich pediatra. „Začal žltnúť a ja som sa veľmi bála, pretože to mohlo byť znakom zlyhania obličiek alebo pečene,“ povedala matka. Žltá koža je častejším príznakom žltačky, ktorá poukazuje na problémy v orgánoch, ako sú pečeň a obličky. Môže byť tiež príznakom závažného ochorenia, napríklad ochorenia pečene.

Pediater však u dieťaťa nezistil nič podobné, napríklad žlté oči. „Pediatrička mi povedala, že detská pokožka sa môže zafarbiť pri hre s blatom alebo pieskom. Urobili sme však testy, aby sme vylúčili vážny stav, ale boli čisté,“ uviedla matka. Povedala, že jej syn má nezvyčajné stravovacie návyky a každý deň zje vrecko pomarančov alebo mandarínok.

Tieto informácie pravdepodobne odpovedali na otázky. „Nikdy by som tomu neverila,“ povedala matka. Pomaranče a iné ovocie, ako napríklad mango, marhule, tekvica, mrkva, obsahujú prírodnú látku nazývanú betakarotén. To im dodáva farbu. Pri nadmernej konzumácii takýchto potravín môže pokožka zožltnúť, čo je dočasný stav nazývaný karotenémia.

ČO JE KAROTENÉMIA

Karotenémia je sfarbenie kože, ktoré vzniká sekundárne po nadmernom príjme prírodného farbiva karoténu. Najčastejšie sa vyskytuje u vegetariánov a malých detí. Nadmerný príjem karotenoidov vylučovaných potom môže spôsobiť nápadné žltooranžové sfarbenie vonkajšej vrstvy kože.

Najčastejšou príčinou je zvýšená konzumácia buď prostredníctvom stravy, alebo doplnkov stravy. Zvýšené sérové lipidy tiež spôsobujú karotenémiu, pretože sa zvyšuje množstvo cirkulujúcich lipoproteínov, ktoré viažu karotenoidy. Karotenémia môže byť spôsobená liečbou beta-karoténom pri niektorých fotosenzitívnych ochoreniach, ako je erytropoetická protoporfýria.

Zmena farby je najviac viditeľná v oblastiach zvýšeného potenia, ako sú dlane, chodidlá, kolená a medzirebrové záhyby, hoci zmena farby môže byť všeobecná. Tento stav je neškodný, trvá však určitý čas, kým sa pokožka vráti do normálnej farby. „Keď nám lekár povedal o jeho stave, pravdou je, že sa nám to zdalo zvláštne. Teraz si z neho robíme srandu a voláme ho Thomas Simpson,“ zažartovala matka.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj s ostatnými.