Dieťa, ktoré po narodení vážilo 1 kg, mohlo ísť konečne po 500 dňoch v nemocnici domov!

Dieťa, ktoré po narodení vážilo 1 kg, mohlo ísť konečne po 500 dňoch v nemocnici domov!

19 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Rodič si neželá nič viac ako šťastné a zdravé dieťa. V to dúfala aj táto matka, ale musela sa vyrovnať s vážnymi zdravotnými problémami, ktoré prišli spolu s tým, že sa jej dcéra narodila o 4 mesiace predčasne… Malá Autumn sa narodila koncom minulého roka, no odvtedy poznala život len v nemocnici. Z bábätka sa stalo batoľa, ale za ten čas sa nikdy neodvážila vyjsť mimo jednotky intenzívnej starostlivosti v detskej nemocnici Lurie.

Autumn sa narodila v 23. týždni a vážila len jeden kilogram. Jej veľmi malá veľkosť vyvolala u všetkých obavy, či prežije. „Domov pôjde s ventilátorom, teda dýchacím prístrojom a v krku má trubičku nazývanú tracheostómia, ktorá jej pomôže dýchať doma,“ povedala doktorka Megan Lagoskiová, neonatologička nemocnice.

„Potom bude dostávať výživu cez G-trubičku, teda niečo, čo sa jej dostáva do žalúdka, takže je veľmi závislá od technológií.“ Autumn prišla na svet o 17 týždňov (4 mesiace) skôr, ako sa očakávalo. Jej matka Tyler Robinsonová nečakane utrpela prasknutie maternice. Lekári dali dieťaťu pochmúrnu prognózu, ktorú slobodná matka prijala.

Tyler si spomína, že povedala: „Ak vyjde von bez života, tak mi podajte moje dieťa a ja si ho pochovám,“ povedala Robinsonová o obavách lekárov. „Ak vyjde von bojujúca, potom budeme bojovať. Vyšla von bojovná a oni jej dali prezývku ‚Feisty‘. Odvtedy je z nej len bojovníčka.“

Keď sa dievčatko narodilo, vážilo len 1,1 kilogramu a lekári jej dávali šancu na prežitie 50/50. Predčasne narodené deti sú zvyčajne väčšie ako Autumn, preto ju označili ako „mikro predčasne narodené dieťa“.

Keďže sa narodila tak skoro, trpela veľmi nedostatočne vyvinutými pľúcami, čo spôsobilo chronické ochorenie známe ako bronchopulmonálna dysplázia. Malú Autumn potom previezli do detskej nemocnice Lurie Children’s Hospital, kde sa o ňu začali špecializovanejšie starať.

„Prišla k nám, pretože mala čoraz väčšie problémy s dýchaním napriek maximálnej podpore, ktorú jej poskytoval ventilátor,“ spomína doktor Lagoski. Autumnina matka hovorí, že dieťa je ako každé iné batoľa a rado sa mazná, usmieva, hrá a miluje pozornosť, ktorú jej venujú sestry a lekári v nemocnici. Hovorí, že Autumn nebola jediná, ktorá sa tešila z milého personálu nemocnice a mala z neho úžitok.

„Ja, keď tu sedím sama, po väčšinu dní, sú pre mňa rodinou,“ povedala Robinsonová. „Ja, ktorá tu sedím a nemám sa s kým porozprávať alebo vyventilovať; to je to, kto je tu pre tieto rodiny. Toto miesto mi bude strašne chýbať.“ Prepustenie Autumn z nemocnice je pre jej mamu horkosladkou chvíľou. Hoci je smutná z toho, že opúšťa personál a svoju podpornú sieť v nemocnici, teší sa z Autumninej budúcnosti doma.

„Veľmi sa teším, som pripravená, nervózna, znepokojená, ale už sa to dlho čakalo,“ povedala Robinsonová. Po 524 dňoch strávených len v nemocničných izbách dostane 17-mesačná Autumn prvú ochutnávku leta v skutočnom svete. „Takže sa veľmi bojím, ale som aj pripravená,“ povedala jej matka. „Pripravovala som sa na to od jej narodenia.“

Dúfame, že Autumn má pred sebou krásny život, keď sa vydá do skutočného sveta!

Aký inšpiratívny príbeh matky, ktorá sa nevzdáva svojho dieťaťa. Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a rodinou, aby ste ich inšpirovali!